В Україні продовжує процвітати тиск правоохоронців на бізнес

logo


Незважаючи на реформи та зміни в Кримінальному процесуальному кодексі, в Україні продовжує процвітати тиск правоохоронців на бізнес. Обшуки підприємств часто проводять в жорсткій формі, з вилученням техніки і серверів, що призводить до зупинки діяльності фірм і їх закриття.

Генпрокуратура проводить обшуки в офісних приміщеннях S.Group
Генпрокуратура закрила кримінальне провадження проти «Астарти»

Про це повідомляє прес-служба юридичної компанії Juscutum.

Артем Афян, адвокат, керуючий партнер Juscutum, розповів, що обшуків зазнаж практично кожна компанія. Компанії, які платять податки і сумлінно ведуть свій бізнес, не застраховані від візиту районного слідчого з озброєними автоматниками, вибиванням дверей, ламанням меблів. За завдані матеріальні збитки такий слідчий притягнутий до відповідальності не буде. У правоохоронців колосальний імунітет до збитку, який вони завдають бізнесу.

«Нікчемний відсоток справ, в рамках яких проводилися обшуки українського бізнесу, закінчувалися хоча б обвинувальним висновком. Я не кажу вже про вирок. Ми маємо справу з порожнім торсанням бізнесу, яка не кореспондується розкриттям злочинів і боротьбою зі злочинністю», ― зазначив Афян.

Так, 5 жовтня 2017 року генеральний прокурор Юрій Луценко підписав лист щодо недопущення порушень прав суб’єктів господарювання. У листі закріплено позицію щодо обмежень вилучення техніки, а також надана можливість здійснювати копіювання інформації. ГПУ закликає вести обов’язковий відеозапис обшуку і надавати безумовний допуск адвоката навіть після закінчення обшуку.

«Обшук залишається істотним важелем тиску на бізнес. Тому увага ГПУ до цієї теми навіть через призму змін до КПК ще довго буде підігрівати до неї інтерес» ― сказав Денис Овчаров, адвокат, партнер практики безпеки бізнесу Juscutum.

Він має великі сумніви, наскільки обов’язковим для слідчого і прокурора на обшук буде лист. І головне питання, як бізнес зможе пережити обшук?

Як показує практика, листи та інструкції часто не виконуються.

Компанії зазнають мільйонних збитків від зупинки бізнес-процесів. На сьогодні вкрай важливо внести зміни до КПК України в частині заборони вилучення інформаційних систем і їх частин. З прийняттям Закону про внесення змін правоохоронці будуть копіювати інформацію, а не забирати сервери, мобільні термінали, системи зв’язку для перевірки даних. Це мінімізує кількість обшуків, які не стосуються реальних розслідувань злочинів, необґрунтованих вилучень електронних інформаційних систем, скоротить вилучення майна підприємств, які не мають відношення до мети розслідування. Копіювання інформації без вилучення серверів і її носіїв дозволить компаніям продовжувати роботу в звичайному режимі без зупинки діяльності.

За словами народного депутата Романа Семенюка, новий законопроект буде внесений до парламенту наступного тижня. У ньому передбачено врегулювання термінологічності апарату (внесення термінології в КПК, пов’язаної з електронними носіями, копіюванням інформації), впровадження відповідальності силових структур за безпідставне застосування силових обшуків, прописана процедура проведення обшуків.Читайте также: