Українську спиртову галузь необхідно реформувати

logo


Попри значний потенціал сфера спиртової галузі країни переживає занепад та потребує негайного реформування. Про це повідомляє прес-служба Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП).

Ситуація в галузі однозначно оцінюється суспільством як вкрай корупційна. 

Якщо в 2007р. країна виробляла 31 млн    дал, то в 2016р. – лише 11 млн дал спирту, експорт в 2007 становив 12 млн дал, в 2016р. – 1,2 млн дал. Мінімум на 46 % збільшилося тіньове виробництво спирту, від чого втрати бюджети виросли в 10 разів. Мільярдами виміряються збитки спиртових підприємств за останні роки, застарілою є виробнича база. Чи є рецепт прискореного виведення галузі з кризи, враховуючи, що деякі втрати можуть бути незворотними, а тисячі працівників потребуватимуть соціального захисту і подальшої роботи?

Увазі учасників  обговорення – представників влади, ділового співтовариства та експертів–науковців були представлені два законопроекти з приватизації галузі,  підготовлені Офісом підтримки реформ при Мінагрополітики та народним депутатом І.Лапіним. Обидва викликали багато запитань – вони містять важелі адміністративного впливу,  не гарантують  необхідної швидкості виходу з кризи.

Ми підтримуємо приватизацію спиртової сфери – однак не як самоціль, а як частину продуманої державної політики з реформування цього важливого напрямку АПК, яка буде впроваджуватися комплексно, з урахуванням і перспектив, і реального стану справ. Приватизація ж, на наш погляд, має відповідати наступним вимогам – привести ефективного власника, забезпечити достатнє надходження інвестицій для модернізації, збільшення продукту і зростання його якості, тобто  відчутного подальшого розвитку.   Приватизація з метою латання дір в бюджеті та наступне  проїдання отриманих коштів сфері, яка перебуває в затяжній системній кризі, нічого не дасть», – наголосив президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій Анатолій Кінах. 

Учасники круглого столу ухвалили рекомендації реформування спиртової галузі, де наполягають на прозорому та конкурентному проведенні приватизації підприємств спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, заходах з детінізації та демонополізації ринку спирту, залученні механізмів державно-приватного партнерства для скорішого вирішення проблем спиртової  сфери, співпраці з експертним середовищем, діловими колами країни.