Україна в полі: який врожай та які ціни чекати виробникам?

logo


Які врожаї основних культур отримає  Україна та які перспективи експорту має у поточному сезоні? Agravery.com разом із аналітиками спробував розібратися і порахувати, скільки ж  Україна зможе отримати зерна та яких світових цін на нього чекати.

журналіст Agravery.com

В Україні триває збиральна кампанія ранніх зернових культур. Вчора, повідомив Мінагропрод, в  Україні вже зібрали 6,5 млн тонн зерна із території у 2 млн га, тобто 22% запланованих площ. Найбільше вдалось зібрати пшениці – 3,1 млн тонн на площі 904 тис. га (14% запланованих площ) при середній урожайності 34 ц/га, і гороху – 477 тис. тонн на площі 205 тис. га (54% запланованих площ) при середній урожайності 23,2 ц/га. Точніших прогнозів поки аграрне міністерство не дає – чекає повну картину збиральної кампанії. 

Український агроринок за останні роки звик до рекордів. Йдеться про постійне зростання валових урожаїв і середньої урожайності культур. На жаль, наша країна не стоїть осторонь загальносвітових тенденцій аграрного сектору, – прибутковість  виробницва у нас поступово знижується, а маржа фермерів та аграрних підприємств як в Україні, так і у світі стає меншою.

Чекайте також: Директор ТОВ «Цефей-Груп»: Європейці не можуть самостійно задовольнити потребу в органічній продукції

За спостереженням аналітиків, така тенденція триватиме щонайменше наступні 2-3 сезони. Як розповідає директор «УкрАгроКонсалту» Сергій Феофілов, це дуже впливає на розподіл площ між культурами –  наша країна підтримує світовий тренд скорочення площ під пшеницею та кукурудзою, на перший план виходять більш прибуткові – соняшник, соя та ріпак. «За останні п`ять років посівні площі під зерновими культурами скоротились на 12%. У поточному році цей тренд не настільки помітний, адже скорочення площ під ячменем аграрії компенсували озимою пшеницею», – розповідає Феофілов.  

Фактично усі прогнози, як вітчизняні, так і зарубіжні, свідчать, що цьогоріч рекордних урожаїв зерна в Україні не буде. У першу чергу, це твердження стосується пшениці та ячменю. Основною причиною спаду обсягів виробництва останнього є скорочення посівних площ (з 2,8 млн. га до 2,4 млн. га), а на пшеницю дуже вплинула несприятлива погода, що і виявилась «каталізатором» зниження врожайності.

Як розповідає провідний експерт «УкрАгроКонсалту» Єлизавета Малишко урожай зернових культур в Україні очікується на рівні 60 млн тонн, порівняно із 64-66 млн (за різними оцінками) у минулому році. «Продовжується тренд скорочення внутрішнього споживання, і зменшується експорт, якщо у минулому році експортували 44 млн тонн, то у майбутньому сезоні цей показник дорівнюватиме 38-39 млн тонн, при цьому експорт пшениці буде не більшим за 15 млн. тонн», – прогнозує вона.

Пшениця

Україна

По пшениці прогнози аналітиків  однозначні – валовий урожай цього сезону в Україні буде значно меншим, ніж у рекордному минулому році. Це можна пояснити не зовсім сприятливою ситуацією із погодою навесні і літньою посухою, через що вегетативний розвиток рослин дещо затримується. «Якщо у минулому році  було зібрано 26,7 млн, то зараз буде 23,5 млн тонн, і, у випадку якщо будуть  більші проблеми, навіть 23 млн тонн», – говорить керівник аналітичного відідлу консалтингової агенції «ААА» Марія Колесник. Вона також пояснює ситуацію загальним зниженням урожайності та посівних площ під культурою – у минулому році аграрії збирали в середньому 43,86 ц/га, а зараз прогнозують 39,5 ц/га. Виробники також засвідчують, що затримка у збиранні культур по низці регіонів зараз мінімум декілька тижнів, пшениця достигає повільніше, що не може не відобразитись на показниках урожайності. Згідно перших оцінок, на півдні середня урожайність 31,4 ц/га,  у Вінницькій області –  44 ц/га, а найкращі результати зафіксовані  у Львівській області  і – 67 ц/га.  Колесник додає, що ціна пшениці у поточному сезоні «додасть» у середньому 10-20%, проте сам сезон характеризуватиметься ціновими «хвилями».

Читайте також: Гаряча земля: як посуха вплине на врожай зернових

Як говорить аналітик компанії Agritel Олександра Суслова, якщо минулого року премія ціни між пшеницею першого класу та фуражем  була $10, то зараз уже $15, і ця різниця може зростати. До того ж, збільшаться і якісні показники  зібраного зерна –фуражу буде значно менше, аніж пшениці продовольчої якості із високим показником протеїну. Частка такої пшениці на ринку, за деякими прогнозами, може сягати 60-70%. Тож сам попит на українську пшеницю можна буде оцінювати як досить високий. Таким чином при відносно менших обсягах експорту, валютна виручка від продукції буде дещо більшою.

Світові тенденції

У світі цьогоріч спостерігається невелике збільшення ціни на пшеницю, навіть, враховуючи старт збиральної компанії, збільшення пропозицій продажу пшениці у країнах, та великий рівень перехідних запасів (що не дає ціні так стрімко підвищуватись). Ціна канадської продовольчої ярої пшениці по відношенню до минулого року укріпилась на 52%, а ціна австралійської – на 42%. Площі під цією культурою у основних експортерів поступово скорочуюються. Проте, і остаточна ціна,  і попит на продукцію  поточного урожаю залежить від того, як саме буде розиватись ситуація на світових ринках у період збирання, зокрема, наскільки серйозними будуть втрати урожаю у ЄС та США через посуху. Слід зазначити, що площі під пшеницею у США знизились до рекордного за 15 років рівня, адже фермерам не настільки цікаво займатися цією культурою, вони придивляються до більш рентабельних.

Як пояснюють аналітики компанії Agritel, з кінця травня ціни на пшеницю на європейських та америанських біржах були дуже високими. «Найбільшим драйвером цін можна назвати ситуацію із висівом пшениці у США. Якщо на початку сезону було дуже холодно, то потім по низці штатів вдарила екстремальна посуха. Критична ситуація із урожаєм пшениці у Австралії, тут посуха може значно знизити показники врожаю. Цей фактор, власне, і підтримував світову ціну на пшеницю, хоча, враховуючи збільшення пропозицій по пшениці значних перспектив для подальшого підняття цін я на бачу. Навпаки, зараз за підняттям ціни буде слідувати спад, тож ціна у 190 євро за тону, яку зараз демонструють біржі і може стати піковою для сезону», – засвідчує аналітик Agritel.

Те, що підняття цін на пшеницю було тимчасовим явищем, показала і ситуація на біржах. Вслід за виходом чергового прогнозу Департаменту сільського господарства США на минулому тижні, ціни на пшеницю відразу почали «просідати» і уже  втратили 7 євро на тоні. Значного скорочення урожайності по пшениці, на який можуть розраховувати і виробники, і трейдери звіт не продемонстрував. Згідно даних липневого прогнозу USDA, глобальне виробництво пшениці в 2017/18 МР становитиме 737,8 млн тонн – на 1,7 млн тонн менше, ніж у попередньому прогнозі. Головною причиною зниження прогнозів світового виробництва стали негативні тенденції одразу для п’яти регіонів – Австралії, США, ЄС, Китаю та України (-1 млн тонн до 24 млн тонн), скорочення виробництва в яких не змогло компенсуватись за рахунок росту прогнозу для Росії та Туреччини. Негативна динаміка торкнулась і прогнозованих обсягів торгівлі культурою, зокрема за рахунок США (-1,0 млн тонн), ЄС (-0,5 млн тонн) та України (-0,5 млн тонн до 14 млн тонн). Більше того, через нестачу пшениці з високим вмістом протеїну очікується пожвавлення імпортної активності з боку США (+0,5 млн тонн).

Читайте також: Неофіційна кара: чи справді будуть штрафувати OstChem за зловживання?

Як засвідчує аналітик Української аграрної конфедерації Дмитро Дейна, українські аграрарії будуть цьогоріч більше спостерігати за ситуацією на світових біржах, моніторити її, і, відповідно, формувати експортну ціну. Велика кількість пшениці уже станом на липень законтрактована трейдерами, проте коливання ціни на пшеницю, безумовно, буде. Аби закрити партію вони будуть шукати партії зерна та пропонувати більші ціни. З іншого боку, міжнародні трейдери моніторитимуть найближчі ринки, аби швидше формувати партії і поставляти пшеницю.

Кукурудза

Україна

Уся увага аналітиків зараз прикута до кукурудзи, адже досі не зрозуміло, що буде із запиленням, адже саме наступає активна фаза росту та розвитку цієї кульутри. Поки що не можна сказати однозначно, яким буде і сам урожай. Є два фактори, які формуватимуть його – скільки було вологи у момент посіву у травні, і температура у момент цвітіння. Якщо у момент цвітіння буде дуже посушлива погода, то урожай, дійсно, може впасти. Проте поки що у агенції «ААА» передумов для цього не бачать. За їхніми прогнозами, аграрії зберуть 27,3 млн тонн пшениці, тоді як у минулому було 27,6 млн. На відміну від світового ринку внутрішні ціни на кукурудзу поки що не так сильно обвалились, а лише почали зниження. «Сезонний спад ціни минулого року ми фіксували набагато раніше, це було продиктовано  фактором світовго попиту зі сторони Китаю. У цьому  році Китай поки що не виходив на із запитами великих партій цієї продукції.  Певне збільшення ціни кукурудзи можна буде очікувати у грудні», – повідомляє аналітик Agritel. І додає, що ринок, на який потенційно може піти Україна, – це ЄС, адже тут знижується урожай кукурудзи, а попит у цьому сезоні зі сторони Європи буде стабільним. 

Світові тенденції

По кукурудзі цього сезону склалась цікава ситуація. Як засвідчує аналітик зернового та олійного ринку «УкрАгроКонсалту» Олена Гесова, світовий урожай кукурудзи у сезоні 2017-2018 знизиться на 45 млн тонн через скорочення площ. У свою чергу, це призведе до зниження світових запасів, які планомірно зростали із 2011 року. У США та у ключових регіонах виробництва погода є дуже сухою, тож очікується менший урожай культури.

З іншого боку, після рекордних врожаїв минулих років у світі все ще залишаються високі світові запаси, а Аргентина та Бразилія нарощують виробництво маїсу. Звіт USDA не показав значного зниження виробництва та запасів, навіть навпаки – вони були дещо підвищені по відношенню до минулого звіту. Так, світове виробництво кукурудзи прогнозується на рівні 1 036,9 млн тонн – на 5,1 млн тонн більше, ніж у червні. Основною причиною росту оцінки майбутнього врожаю стали позитивні прогнози для США, пов’язані, у першу чергу, з ростом посівних площ під кукурудзою. Обсяги глобальної торгівлі культурою залишились фактично на тому ж рівні – прогнозований підйом експорту Бразилії (+0,5 млн тонн) було компенсовано зниженням прогнозів для ЄС (-0,2 млн тонн) та незначними скороченнями з боку основних гравців ринку. «Торгові сесії миттєво відреагували на такі прогнози і уже минулого тижня з середи ціна кукурудзи на біржі у Чикаго втратила $12 на тоні, проте зараз досить критичний момент, коливання ціни на культуру відбуватиметься залежно від погоди. Проте дуже високих цін світових кукурудзу у поточному сезоні чекати не варто», – констатує Суслова.  

Соняшник

Україна

Олійні культури залишають за собою позицію високорентабельних. Значного розширення посівних площ по соняшнику аналітики не спостерігають – як і у минулому році вони зберігаються на рівні 6,3-6,4 млн га, проте буде помітне незначне зниження урожайності. За даними «УкрАгроКонсалту», загальний урожай культури буде  на рівні 14 млн тонн, проти 14,4 у минулому сезоні. Сумарно  врожаї під олійними культурами, враховуючи тенденції розширення площ під ріпаком, подемонструють зростання, проте це не означатиме зниження ціни на нього – попит з боку олієекстракційних підприємств залишатиметься стабільно високим, потужності продовжують зростати,  тому конкуренція за  якісну сировину в Україні посилюватиметься.

Світові тенденції

Згідно звіту USDA прогнозовані обсяги світового виробництва культури в 2017/18 МР було збільшено на 0,2 млн тонн до 46,8 млн тонн. Відмічається, що причиною збільшення прогнозів став ріст виробництва в Молдові та Україні, за рахунок якого було компенсовано скорочення в ЄС та США. Зокрема, обсяги виробництва соняшнику в Україні експерти USDA в липні оцінили в 14,5 млн тонн, збільшивши попередній прогноз на 0,5 млн тонн. «На світовому ринку відбувається поступове скорочення ціни на соняшник та соняшникову олію, порівняно з минулим роком соняшник втратив майже $30», – розповідають у «УкрАгроКонсалті».  

Читайте також: Взаємні збитки: чи впишуться аграрії у обмеження Мінінфраструктури?

 

Горох

Україна

Протягом двох останніх років вирощування гороху привернуло зацікавленість агровиробників. Минулий 2016 рік перевершив усі очікування, – замість запланованих 198 тис. га було висіяно 240 тис. га цієї зернобобової культури. Аналітики говорять, що попит на горох збережеться і в 2017 році. Так, за даними Мінагрополітики площа під культурою в поточному сезоні сягнула відмітки в 383 тис. га, що перевищує минулорічний показник більше ніж в півтора рази (+60,6%). Причиною слугувало значне зростання цін на товарне зерно та поява на ринку інноваційних технологій вирощування, які дають змогу отримувати врожай 50-60 ц/га.

«Урожайність буде дещо гіршою, ніж минулого року. Не зважаючи на доволі непоганий старт збиральної кампанії (73 тис. га проти 47 тис. га на аналогічну дату 2016 року) попередні показники врожайності поступаються минулорічним майже на третину (-28,3%). Тим не менше, може бути експортовано до одного мільйону тонн, порівняно із 450 тис. тонн у минулому році.  Основними ринками збуту продукції будуть Індія та Пакистан», – говорить аналітик «УкрАгроКонсалту» Єлизавета Малишко.

Світові тенденції

Минулий рік  був вдалим зточки зору продажу гороху, адже Індія, як основний покупець цієї продкції  зібрала через посуху лише17 млн тонн і вимушена була шукати обсяги партій по всьому світі. У новому зерновому сезоні, який розпочався в Індії у квітні, перспективи врожаю в країні набагато оптимістичніші за торішні. З огляду на це, вже в березні країна суттєво скоротила імпорт зернобобових, зокрема, й гороху з України. Щоб захистити власних виробників, уряд Індії з квітня 2017 року заборонив проведення в своїх портах обов’язкової фумігації імпортованого зерна бромистим метилом. Таким чином, для України горох залишається перспективною культурою у розрізі пошуку нових ринків збуту. 

Ячмінь

Україна

Найбільш провальною культурою сезону, опитані Agravery.com аналітики називають ячмінь. Його урожай «провалиться» значно і за рахунок урожайності, і за рахунок посівних площ. Якщо у минулому році, за даними Мінагропроду, під озимий ячмінь було відведено мільйон гектарів, то у цьому році лише 877 га. За підрахунками аналітиків «ААА», у найкращому випадку урожай буде на рівні 7,5 млн, тоді як у минулому його оцінювали у 9,7 млн тонн. Таким чином можна прогнозувати, що ціни на ячмінь будуть зростати, а попит на нього буде стабільно високим. Враховуючи посуху,  буде нижча кількість фуражної пшениці і пшениці низьких класів, що також підштовхне попит на ячмінь. Приміром, ціна українського ячменю нового урожаю зараз навіть вища за французьку, і надто великого сезонного зниження цін на продукцію не буде. Втім, як засвідчують великі міжнародні трейдери, попри високу ціну, майже увесь обсяг українського ячменю уже законтрактовано. Аналітик компанії Agritel  Олександра Суслова радить господарям не тягнути із продажем ячменю нового урожаю, адже потім трейдерам буде складніше сформувати партію і ціни можуть бути уже не настільки гарними.

Читайте також: Сахара наступає: як українські аграрії вологу у полях рятують

Світові тенденції

Як говорять у «УкрАгроКонсалті» запаси ячменю у світі на сьогодні зменшились до 34-річного мінімуму, тож світовий ринок відчуватиме дефіцит цього виду продукції. Виробництво ячменю знижується майже у всіх основних експортерів цієї культур.  Згідно із прогнозами USDA у 2017/18 МР, обсяги виробництва було збільшено на 1 млн тонн, до 138,5 млн тонн. Втім, для України динаміка виявилась негативною – прогнозовані обсяги виробництва культури було знижено на 0,2 млн тонн, до 7,4 млн тонн.  Як засвідчує Олександра Суслова, у Австралії, яка є  одним із ключових гравців сегменту, запаси ячменю майже вичерпані, а погода для збору нового урожаю не найкраща. Таким чином, зараз ціна на FOB у цій країні дорівнює $ 211 за тону. Проте навіть по такій ціні його готові купувати китайські трейдери, що стимулює ціну тримати свої позиції.