У Кабміні запевняють, що в Україні дефіцит вугілля газової групи

logo


16.09.2017 13:55

У Кабміні запевняють, що в Україні дефіцит вугілля газової групи

Глава Міністерства енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик звернувся до уряду й Мінфіну з проханням виділити кошти на інвестиції у видобуток, оскільки за останні чотири роки їх, за його словами, не було. Та не всі експерти вірять міністрові.

— Раніше антрацит й пісне вугілля йшло з Донбасу, — каже газеті Експрес Микола Чернявський, старший науковий співробітник Інституту вугільних енерготехнологій НАНУ. — Загалом у 2016 році ми одержали з наших підприємств на Донбасі приблизно 8 мільйонів тонн вугільної продукції (антрацити й пісне вугілля). Більша частина йшла на електростанції, а ще приблизно 2 мільйони тонн споживали цементні та цукрові заводи, приблизно мільйон тонн — населення (на комунальні потреби) і десь 1,5 мільйона тонн — ТЕЦи.

Але після блокади поставок з ОРДЛО, антрацит потрібно заміняти газовим вугіллям. Як вихід, ТЕСи перевели на скорочений режим відпуску електроенергії. Також станції почали переобладнувати під вугілля газової групи.

— Скільки потрібно газового вугілля, щоб замінити антрацит?

— Треба приблизно 15 мільйонів тонн додаткового газового вугілля. Але це розрахунок, виходячи з потреб у 2016 році. Тепер вони зменшились завдяки запровадженому надзвичайному стану в енергетиці.

— То нам бракує вугілля газової групи чи ні?

— Зараз такого вугілля не бракує, — запевняє Андрій Герус, екс-член НКРЕКУ, виконавчий директор ІГ «Конкорд Капітал». — У травні цього року міністр говорив про профіцит вугілля. Я розцінюю його теперішню заяву, як спосіб виторгувати ще більше грошей з держбюджету. У нас у тарифах діє ціна вугілля Роттердам+, яка принесла вже в потрібні руки 18 мільярдів гривень. Також цього року на вугільну галузь виділено 1,9 мільярда гривень. Але гроші до шахт і шахтарів не доходять, тому знову просять і придумують аргументи для цього.

— Куди пішли ці кошти?

— 75% коштів від Роттердам+ пішло ДТЕКу Ріната Ахметова. Ще частина — на Центренерго, ще частину вимили «на сторону».

— Скільки ми видобуваємо газового вугілля?

М. Чернявський: — Видобуток газового вугілля торік становив 29 мільйонів тонн. З них вийшло 18 мільйонів тонн концентрату, мільйон спожило населення, 2,5 мільйона — цементні й цукрові заводи, 15 мільйонів тонн — електростанції, трохи ТЕЦи тощо. Якщо торік весь імпорт антрацитової групи вугілля становив приблизно 0,5 мільйона тонн, з яких 300 тисяч було привезено з Росії, а 200 тисяч — із ПАР, то в першому півріччі цього року імпорт антрацитової групи вже сягнув 1,5 мільйона тонн. Тобто він зріс утричі. З отих півтора мільйона тонн 1,2 мільйона — це російське вугілля. Отже, від чого втікали — до того й повернулися.

— Як таке можливо?

— ТЕЦи — госпрозрахункові підприємства, і вони не можуть собі дозволити купувати дороге американське вугілля, тому брали його в Росії, оскільки прямої заборони робити це — не було. Тим більше, що в РФ вугілля не на багато дорожче, ніж наше. На тлі цього, заяви про збільшення власного видобування — це прекрасно, але чому тоді відмовляємося від власного вугілля і бачимо тенденцію до імпорту?

Світлана ОЛІЙНИК

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter