Треба відходити від практики бюджету проїдання – експерт

logo


https://youtu.be/dix_9TwECfg

Проект бюджету 2018 року, який Кабінет міністрів має намір схвалити і подати до парламенту 15 вересня, окремі економісти оцінюють як достатньо збалансований, хоча й не позбавлений певних недоліків. Натомість голова Комітету економістів України Андрій Новак впевнений, що проект бюджетних витрат на передвиборчий рік будуть саме актом передвиборчого популізму.

Pop-out player

Колишній заступник голови НБУ Олександр Савченко скептично оцінює намір перейти на середньострокове планування бюджету, тобто розрахунок державних коштів на період до 2020 року, анонсований Кабміном в червні цього року. На його переконання, уряд наразі нездатен точно оцінювати темпи економічного зростання, коливання курсу та інфляцію.

На цей рік була закладена інфляція 8%. Мій прогноз був 12-13%. На жаль, вийде так, що я був правий

«На цей рік (2017 – ред.) була закладена інфляція 8%. Мій прогноз був 12-13% інфляції. На жаль, вийде так, що я був правий, а Міністерство економіки і фінансів дуже грубо помилялось. А ви уявіть собі, що такі прогнози будуть закладатись на 2-3 роки. Там помилки будуть вже не на проценти, а в рази», – побоюється економіст.

Ще однією помилкою при плануванні бюджету Савченко вважає прогнозування курсу гривні. У проект бюджету на 2018 рік закладено цифру 29,3 гривні за долар США. Експерт звертає увагу на те, що економічна ситуація формується за рахунок не лише фактів, а й очікувань.

«Якщо в людей і бізнесу є очікування такого курсу, повірте, буде тенденція до девальвації», – впевнений він.

Тим не менш, урядовий проект бюджету колишній працівник Нацбанку вважає достатньо збалансованим і не бачить істотних приводів для його критики. Він схвально відгукується про акцент на ремонт доріг, анонсований прем’єр-міністром, але нарікає на брак ефективної боротьби з корупцією.

Прем’єр декілька разів заявив, що буде саджати людей, які розкрадають кошти, що виділяються на будівництво доріг. Чекаю моменту, коли це станеться

«Прем’єр декілька разів заявив, що буде ідентифікувати і по суті саджати людей, які розкрадають кошти, що виділяються на будівництво доріг. Чекаю моменту, коли це станеться», – каже він.

Загалом Савченко позитивно оцінює намір держави вкладати кошти в освіту та охорону здоров’я, але не впевнений щодо ефективності його виконання:

«В економічній теорії вважається, що збільшення витрат на освіту, медицину і взагалі інвестиційних коштів – це краще. Але державний сектор – це дуже поганий бізнесмен», – пояснює він.

Політичний експерт Валерій Клочок називає виправданим намір виділити 163 мільярди гривень на оборону в контексті військової агресії Росії. Загалом же він не вбачає в бюджетному плані на 2018 році нічого кардинально нового, порівнюючи його з цьогорічними державними видатками.

«На освіту витрачається майже 170 мільярдів гривень у цьому році. Це навіть більше, ніж на оборону. На медицину – трохи менше 100 мільярдів. На пенсії ми витрачаємо близько 300 мільярдів у 2017 році», – перелічує він. Додаючи суму субсидій на комунальні послуги, Клочок отримує в сумі 600 мільярдів гривень витрат на сфери, які покриваються з бюджету.

Поки ми будемо кошти вкладати в соціальну сферу, економіка України розвиватись не буде

На його думку, ці кошти «проїдаються» – натомість експерт закликає вкладати кошти в реальну економіку: «Поки ми будемо заробляти кошти і вкладати їх в соціальну сферу, економіка України розвиватись не буде».

Виходом із ситуації експерт називає залучення іноземних інвестицій, але наголошує, що транші Міжнародного валютного фонду – це не рішення проблеми, адже Україна вже запозичила в МВФ 30 мільярдів доларів.

«Поки ми не створимо нормальні умови для входження інвестиційних коштів в Україну, коли інвестору буде цікаво сюди заходити, в нас нормального руху не буде. Ми повинні відходити від практики бюджету проїдання», – впевнений він.

Вперше за кілька років дохід держаного бюджету перевиконується, сказав у коментарі для Ранкової Свободи представник бюджетного комітету, депутат з фракції «Народний фронт» Олег Медуниця.

Зростання економіки і розширення бази оподаткування дозволило нам в цьому році отримати профіцит державного бюджету

«Зростання економіки і розширення бази оподаткування дозволило нам в цьому році вперше за кілька років, отримати профіцит державного бюджету, який перерозподілили ось недавно на Верховній Раді і продовжується тенденція до збільшення доходів державного бюджету», – стверджує депутат. Він не бачить проблеми в тому, що заощадити цього року не вдасться, головне – щоб державі не довелося збільшувати дотації до Пенсійного фонду.

А голова Комітету економістів України Андрій Новак вважає, що бюджет 2018 року – ніщо інше, як передвиборна агітація. На думку Новака, популістичні аргументи політиків призведуть до того, що бюджет доведеться неодноразово переглядати.

За його словами, передбачений в бюджеті курс гривні 29,3 на 12% нижче чинного ринкового курсу. А це означає, що обіцяні підвищення здійснюватимуться за рахунок інфляційного ефекту після девальвації гривні, прогнозує він.

Ми можемо зробити зарплату і 10000 гривень. Але це не означає, що купівельна спроможність буде зростати

«Номінально ми можемо зробити мінімальну зарплату і 3700, і 4000, і 7000 і навіть 10000 гривень. Але це не означає, що купівельна спроможність українських громадян буде зростати. Подібне ми вже проходили на початку 1990-х, коли всі українці вже були мільйонерами, але купівельна спроможність в той час тільки падала», – нагадує він.

Валерій Клочок також схильний вважати, що анонсований міністром фінансів Олександром Данилюком рекордний бюджет в понад трильйон гривень пояснюватиметься в першу чергу інфляцією. Наприкінці минулої парламентської сесії, нагадує він, прогнозований бюджет вже був збільшений до 800 мільярдів з цієї ж причини.

«Якщо на сьогодні ми вже можемо констатувати інфляцію більше 10%, говорити про 12%, 15%, 16%, до цих 800 мільярдів додайте 10% і матимете вже 900. Прогнозований бюджет на наступний рік в 1 трильйон гривень буде, швидше, базуватись саме на інфляції», – впевнений він.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналіЧитайте также: