Скільки коштує біобезпека свинокомплексу?

logo


У зв’язку з поширенням африканської чуми свиней (АЧС) країною активізувалися інвестиції у біобезпеку. У чинній Інструкції щодо боротьби та профілактики АЧС прописані критерії, які висувають до господарств із високим статусом біобезпеки.  

Про це повідомляє прес-служба Асоціації «Свинарі України» (АСУ).

АСУ вирішила порахувати, скільки коштуватиме біобезпека свинокомплексу. Опитування господарств-учасників АСУ показало, що вартість дотримання прописаних критеріїв відчутно варіюється.

Згідно з Інструкцією, щоб отримати високий рівень біобезпеки, треба відповідати низці параметрів, на основі яких в АСУ і побудували дві моделі впровадження заходів біобезпеки у господарстві на 1250 свиноматок:

1) «з нуля» — інвестиції сягають 3024 грн (115 $/свиноматка);2) додаткові заходи (на основі даних реальних свиногосподарства) — 789 грн (30 $/голова).

Водночас, опитані господарства АСУ (від 500 до понад 10 тис. свиноматок) називали різні суми щодо інвестицій у біобезпеку: 42 $/гол., 81,5 $/гол., 110 $/гол. Ці кошти вкладали в додаткову сітчасту огорожу, гравій та пастки для гризунів по периметру ферми та по зовнішньому периметру корпусів, встановлення системи відеоспостереження по периметру ферми та у виробничих корпусах, винесення рампи за межі господарства, організацію харчування для персоналу та перевантаження кормів через огорожу (щоб кормовоз не заїжджав на територію ферми), будівництво міні-гуртожитку для персоналу (на 10 чоловік) тощо.

Винятком стало одне з підприємств, яке будує свинокомплекс-нуклеус (чистопорідне поголів’я для племінного розведення). За їхніми попередніми підрахунками інвестиції у біобезпеку на свиноматку сягнуть $500. У цю суму входить придбання обладнання для гранулювання кормів та вартість гранулювання на рік. Крім того, враховуючи найвищий статус здоров’я тварин та їхню вартість, підприємство впроваджує найсучасніші та найдорожчі заходи біобезпеки. Лише рампа для перевантаження тварин та закритий дезбар’єр коштує понад 800 тис. грн, а інвентар кожної секції виробничих корпусів включає обладнання для миття (60 тис. грн за одиницю). 

Нагадаємо, Кабмін пропонує Верховній Раді збільшити фінансування протиепізоотичних заходів у шість разів ― з 113,657 млн гривень до 687,195 млн гривень із загального фонду у 2018 році порівняно з 2017 роком.