Ризикуй розумно: як Prozorro визначатиме недобросовісні закупівлі

logo


Ризик менеджмент-процесу закупівель для українських підприємств в умовах складної економіки вимагає кардинальних підходів

Команда Transparency International Ukraine та платформа держзакупівель Prozorro запустила систему ризик-індикаторів для визначення закупівель, що порушують законодавство або є неефективними.

Досі зловживання в закупівлях відстежувалися самими учасниками та замовниками без додаткових інструментів. Часом у своїй роботі громадські активісти та журналісти нагадували Шерлока Холмса, а інколи зловживання вдавалося знайти просто випадково. Відтепер кожна сторона публічних закупівель отримає свій “індикатор чесності”, який допоможе або уникнути втрат, або ж знизити їх імовірність.

Чим корисна система ризик індикаторів?

Система ризик індикаторів є частиною платформи Dozorro.org та дозволяє в автоматичному режимі виявляти закупівлі, в яких потенційно є порушення норм та принципів Закону “Про публічні закупівлі”. На першому етапі розпочато обрахунок 18 показників, які сигналізують про ризики. Надалі таких буде понад 60.

Серед показників:

аномальна економія (понад 60%);

робота постачальника тільки з одним замовником;

недеталізоване тендерне оголошення;

надмірно велика кількість лотів в одній закупівлі;

незначна зміна ціни переможцем;

малий крок пониження ціни і т.д.

Система була протестована вченими європейських університетів та державними органами. Вона працює повністю в автоматичному режимі — тобто просто знаходимо потрібну компанію чи індикатор і бачимо інформацію про ризикові операції. Насправді, такого рівня відкритості немає в жодній країні.  

Станом на 31.08.2017 ризик-індикатори охоплюють всі процедури закупівель у статусі “Завершено”, що оголошені з 1 січня 2016 року з очікуваною вартістю від 1 млн. грн.

Як каратимуть за порушення?

Зловмисників, як і раніше, будуть карати Національний антимонопольний комітетм, правоохоронні органи або Державна аудиторська служба України. Але перш за все варто надіслати інформацію про порушення на сайт Dozorro — це дозволить  відрізнити некваліфікованих учасників від навмисного підтасовування результатів.  З часом система зможе інтегруватися в інші платформи тендерних закупівель, що дасть шанс визначати неякісні контракти бізнесу.

Згідно інформації Dozorro.org, ТОП 10 найбільших замовників мають середню кількість ризикових тендерів в районі 150, що можна вважати лише початком справи, — сервіс працює в тестовому режимі.

Конкретний приклад того, як перевірка діє зараз, можна дати на основі багатолотової закупівлі. Замовник оголошує одну велику закупівлю, в якій розбиває торги на п’ятдесят лотів — це звичайна практика. Але якщо ми закуповуємо пальне, то це аномально велика кількість лотів, і саме тут спрацьовує перший індикатор, який вказує на певну неефективність.

Припустимо, що у випадку, коли в усіх лотах перемагає один постачальник, спрацьовує другий індикатор, але враховуючи характеристики ринку, хтось може мати реальну конкурентну перевагу. В разі виявлення системою постачальників, які дали найменшу ціну, але були дискваліфіковані — спрацьовує третій індикатор. Це сигнал про те, що на 99,9% даний тендер має порушення та повинен бути перевірений контролюючими органами. Саме таким є принцип дії системи, яка з часом дасть шанс виявляти порушення і на ранніх стадіях процесу закупівель.

Що це дає країні?

Прийняття законопроекту про узаконення використання індикаторів дозволить Державній аудиторській службі України та Національному антимонопольному комітету використовувати в своїй роботі саме ці ризик-індикатори на постійній основі. А ми, бізнес- та громадські активісти, будемо вчити систему працювати на все більшій кількості даних, аби далі ускладнювати життя хабарменів.