Рада проголосувала за законопроект «Купуй українське, плати українцям»

logo


За нього проголосував 241 народний депутат.

Цей документ, який зареєстрували десятки народних депутатів, серед яких Олег Ляшко, Ніна Южаніна, Сергій Пашинський та інші, пропонує внести зміни до законів про підтримку малого і середнього бізнесу, про зовнішньоекономічну діяльності та про публічні закупівлі.

Перший заступник міністра Максим Нефьодов раніше заявив, що за гарною назвою ховається ціла низка шкідливих ініціатив, через які замовнику доведеться переплатити до 43% за товар, визначений як «вітчизняний».

Законопроект вводить обов’язкове застосування понять «наведена ціна» з урахуванням місцевої складової, яка потребує додаткового надання 23 документів та довідок; і «неспеціалізовані закупівлі» — перелік товарів, для яких єдиним критерієм оцінки буде ціна, усі інші товари оцінюватимуться за іншими механізмами. Учасник може бути позбавлений права брати участь у закупівлях на 90 днів за непрозорою і невизначеною процедурою.

За словами Нефьодова, законопроект прямо порушує Угоду про асоціацію України та Європейського Союзу і створює великі корупційні ризики. Збитки для державного бюджету від закупівлі «вітчизняних» товарів становитимуть десятки мільярдів гривень.

Водночас економічний комітет Верховної Ради вирішив, що законопроект можна ухвалювати за умови доопрацювання до другого читання.

Законопроект був розроблений Радикальною партією, і в опозиції натякають, що його поставили заради додаткових голосів за державний бюджет.

«Сценарій кожного року, коли розглядається бюджет України: у цій залі з’являються дивні закони, які я можу сміливо назвати «різдвяними колядками». Цей закон, на жаль, не виняток. Цей закон не має нічого спільного із захистом вітчизняного бізнесу. Наш парламент зробив, можливо, одну з небагатьох справжніх реформ: запустив реформу публічних державних закупівель через електронний майданчик ProZorro, і мета цього законопроекту — знищити цю систему», — заявив нардеп Роман Семенуха («Самопоміч»).

Радикал Віктор Галасюк, який представляв законопроект, зі свого боку вважає, що законопроект критично потрібен Україні. «Річний обсяг державних закупівель досягає 275 млрд гривень, це кошти платників податків, це 12% української економіки. За оцінками експертів, 38% закупівель — або імпортна продукція, або продукція з дуже великою часткою імпортної складової. Для порівняння, в інших країнах частка імпорту під час держзакупівель: США і Японія — менш ніж 5%, в Європейському Союзі — менш ніж 8%», — заявив він.

 Читайте также: