Пропозиція зернових у сезоні 2017/18 залишиться на достатньому рівні

logo


1.jpg

Пропозиція зернових в світі в сезоні 2017-2018, як очікується, збережеться на достатньому рівні. Про це повідомляє ФАО.

Особливо сприятливою виглядає кон’юнктура на ринках основних видів фуражного зерна, що пояснюється рекордним урожаєм кукурудзи в Південній Америці. Незважаючи на те, що запаси пшениці також зберігаються на достатньому рівні, пропозиція високобілкової пшениці може скоротитися в зв’язку з погіршенням видів на урожай в Сполучених Штатах. Що стосується рису, то поточний прогноз вказує на невеликий приріст обсягів виробництва і, як наслідок, на збереження пропозиції в світі в 2017 році на прийнятному рівні; при цьому, багато все ще залежить від погодних умов в майбутні кілька місяців.

Виробництво, споживання та запаси зернових

Виробництво

Обсяг виробництва зернових в світі в 2017 році збережеться на високому рівні, однак буде нижче рекордних показників 2016 року.

Прогнозований ФАО обсяг виробництва зернових в світі в 2017 році був переглянутий у бік зменшення на 1,2 млн т і становить 2 593 млн т, що на 0,6% нижче рівня 2016 року. Таке зниження показників в порівнянні з попереднім місяцем пояснюється очікуваним скороченням виробництва ячменю і пшениці в світі, головним чином в ЄС.

Прогнозований обсяг виробництва пшениці в світі в 2017 році становить 739,9 млн т, що майже на 3,3 млн т (0,4%) нижче, ніж очікувалося в червні. Основною причиною такого перегляду в бік зниження є більш низький очікуваний урожай в ЄС і в Україні, де встановилася суха погода, що може призвести до зниження врожайності.

Обсяг виробництва фуражного зерна в світі прогнозується на рівні 1 350 млн т, що на 1,9 млн т вище червневого прогнозу. Основний приріст забезпечило очікуване збільшення обсягів виробництва кукурудзи в світі в силу розширення посівних площ в Сполучених Штатах в порівнянні з очікуваннями, а також – поліпшення видів на урожай в Південній Америці, де встановилися сприятливі погодні умови. Очікуване збільшення обсягів виробництва кукурудзи дозволить з лишком компенсувати зниження прогнозу на врожай ячменю і пшениці в ЄС, де останнім часом триває посушлива погода.

Обсяг виробництва рису в 2017 році, як очікується, складе 502,9 млн т, що на 0,6% вище рекордного рівня 2016 року і трохи вище червневих значень. Незначний перегляд у бік підвищення пояснюється деяким розширенням посівних площ в Азії, а також більш високим, ніж очікувалося, урожаєм в Південній Америці. Даний приріст частково нівелюється скороченням видів на урожай в Сполучених Штатах в силу зниження цін і втрат в результаті повеней, а також у В’єтнамі, де встановилися несприятливі погодні умови.

Споживання

Споживання зернових в сезоні 2017-2018 років може зрости, але не позначиться на рівні запасів в світі.

У сезоні 2017-2018 років споживання зернових у світі зросте на 0,5% в порівнянні з попереднім періодом і складе 2 584 млн т.Очікується, що скорочення споживання зернових в кормових цілях призведе до зниження споживання пшениці в сезоні 2017-2018 років в цілому, при цьому загальний обсяг споживання кукурудзи зросте на 2,1%, а рису — на 1,2%.

З огляду на незначне прогнозоване збільшення споживання зернових у світі, загальний обсяг їх запасів, як очікується, продовжить збільшуватися і досягне нового рекордного рівня в 704 млн т, що трохи вище, ніж прогнозувалося місяць тому.

Найбільше збільшаться запаси пшениці, досягнувши чергового рекордного рівня в 256 млн т, що на 3,5% більше і без того високого рівня запасів на початок періоду. В результаті в сезоні 2017-2018 років співвідношення обсягу запасів пшениці до рівня її споживання збережеться на стабільному рівні і складе близько 34%.

Торгівля

Основний обсяг скорочення торгівлі зерном у світі в сезоні 2017-2018 років припаде на частку пшениці.

У порівнянні з даними попереднього прогнозу, ФАО скоригувала очікуваний обсяг світової торгівлі зерновими в сезоні 2017-2018 років в сторону збільшення на 4 млн т – до 395 млн т. Згідно з новими даними, обсяг торгівлі скоротиться на 2,3 млн т (0,6%) в порівнянні з показниками сезону 2016-2017 років.

Торгівля пшеницею в світі в поточному сезоні, як очікується, скоротиться на 1,4% до майже 172 млн т, в основному у зв’язку зі зниженням імпорту Марокко і Індією. При цьому показники поточного прогнозу трохи вище, ніж місяць тому.

Обсяг торгівлі фуражним зерном в сезоні 2017-2018 років, як очікується, збережеться на близькому до попереднього сезону рівні і складе 178,8 млн т: деяке зростання експорту кукурудзи і ячменю дозволить компенсувати ймовірне зниження експорту сорго. Поточний прогноз на 3 млн т вище, ніж очікувалося в минулому місяці, що пояснюється очікуваним збільшенням імпорту з боку Канади, Єгипту та ЄС.

Обсяг торгівлі рисом в 2018 календарному році прогнозується на рівні 44,4 млн т, що близько до переглянутих значень прогнозу на 2017 рік, який в даний час оцінюється в 44,2 млн т. Що стосується попиту, то на перспективах його зростання в 2018 році позначається очікуване збільшення запасів на місцевому рівні в Азії, що може привести до скорочення імпортних закупівель Бангладеш, Індонезією і Шрі-Ланкою.

Зведені таблиці