Проект держбюджету-2018 передбачає створення Експортно-кредитного агентства

logo


Урядовий проект закону про державний бюджет на 2018 рік передбачає виділення коштів на створення в наступному році Експортно-кредитного агентства (ЕКА), що на початковому етапі надаватиме послуги страхування і перестрахування, повідомила заступниця міністра економічного розвитку і торговий представник України — Наталія Микольська.

«Є розуміння того, що будуть виділені кошти, щоб ЕКА змогло запустити процес його створення та підготовки до повного функціонуванню», — сказала вона агентству «Інтерфакс-Україна» у кулуарах 14-ї щорічної конференції YES у Києві в п’ятницю, нагадавши, що прем’єр-міністр Володимир Гройсман підтримує створення агентства, про що він заявив публічно.

Однак Н.Микольська не змогла назвати точної цифри.

«Фінансова модель, яку ми пропонуємо, враховуючи ті гроші, які зараз можуть бути виділені на ці цілі в бюджеті, — почати зі страхування і перестрахування, а далі поступово переходити до надання інших послуг, коли буде в наявності додаткове фінансування», — зазначила торговельний представник.

Вона нагадала, що закон про ЕКА наділяє уряд правом визначати види послуг і порядок їх надання.

Н.Микольська наголосила, що страхування і перестрахування — найпростіші послуги і мають максимальний показник рівня проникнення: співвідношення вкладених коштів до результату.

Як повідомлялося, президент України Петро Порошенко 28 грудня 2016 року підписав закон «Про забезпечення масштабної експортної експансії українських виробників шляхом страхування, гарантування і здешевлення кредитування експорту», що передбачає створення в Україні ЕКА.

Відповідно до закону, до сфери діяльності агентства входить підтримка експорту робіт, послуг українського походження, а також низки товарних груп переробної промисловості. Зокрема, основні завдання ЕКА полягають у захисті українських експортерів від ризику неплатежів та фінансових втрат, пов’язаних із виконанням зовнішньоекономічних договорів, шляхом страхування, перестрахування і гарантування.

Відповідно до закону, ЕКА створюється у формі публічного акціонерного товариства. Засновником та акціонером, якому належить не менше 50% статутного капіталу +1 акція, є держава в особі Кабміну.

Однак у законі про держбюджет на 2017 рік був відсутній окремий рядок про фінансування ЕКА. Проти створення Експортно-кредитного агентства заперечував Національний банк, вказуючи на відсутність позитивного досвіду роботи таких інститутів в сусідніх країнах і на наявність у країні спеціалізованого Укрексімбанку.

Крім того, до Меморандуму співпраці з МВФ внесено пункт про те, що уряд утримається від забезпечення функціонування ЕКА, доки всі відповідні витрати і потреби в капіталі на наступні три роки не будуть чітко визначені на підставі незалежної оцінки та включені до державного бюджету.

Раніше Міністерство економічного розвитку і торгівлі планувало передбачити в бюджеті 345 млн грн на створення ЕКА.Читайте также: