Подорожчання світла: чому тариф зростатиме й надалі

logo


Міжнародний валютний фонд закликає Україну дотримуватися зобов’язань щодо підвищення ціни на газ для населення. 

Про це заявив перший заступник директора-розпорядника фонду Девід Ліптон, коментуючи небажання прем’єр-міністра України підвищувати ціну на газ з 1 жовтня.

При цьому Ліптон підкреслив, що Україна повинна зберегти ринкові механізми ціноутворення на енергоресурси. Також заступник глави МВФ додав, що ціни на газ в Україні дуже низькі, у порівнянні з сусідніми країнами.

Зате український уряд не бачить об’єктивних причин для зростання тарифів на газ для населення, але продовжує переговори з Міжнародним валютним фондом і інформує кредиторів про виконання їх умов.

Чи вдасться Кабміну Гройсмана зберегти нинішні ціни на газ, не ризикуючи втратити кредит МВФ, в ефірі радіостанції Голос Столиці проаналізував колишній член Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг Андрій Герус.

» У нас дуже часто ринком називають будь-що. Я б не поспішав називати ринком ситуацію, де в нас виробники електричної енергії є сконсолідовані в двох руках, по суті 95% виробництва електроенергії. Тому я б цю ситуацію назвав скоріше б монополією. А якщо у нас є на ринку монополія, то тоді говорити, що це якась справедлива ринкова ціна і близько не доводиться. Якби у нас було десять компаній-виробників, де в кожного є по 10% ринку, тоді про таке можна говорити. В даному випадку у нас є багато невирішених проблем, і політичні гасла — це добре, але насправді конкурентний ринок — це трохи не те, що в нас є на сьогодні. Тому, щоб у нас запрацював ринок, у нас за два роки має бути проведена серйозна робота, яка дозволить цей ринок, дійсно, демонополізувати. У перспективі має бути таке державне регулювання і такі державні інституції, які своїми монополіями наведуть порядок. Або їх розділять на декілька компаній і заставлять конкурувати один з одними, або відкриють ринок для інших учасників, щоб інші учасники могли з ними конкурувати, таким чином, на ринку щоб, дійсно, з’явилась конкуренція, і тоді тільки від конкуренції буде вигравати кінцевий споживач. Якщо у нас будуть просто відпускати регулювання у вільне плавання ринок, який є монопольний, то ні до чого хорошого це не призведе, а це призведе лише до того, що ті монополії самі будуть встановлювати собі ціну на електроенергію, і вони будуть продавати по будь-якій ціні, і оскільки вони монополісти, то по іншій ціні купити буде неможливо, тому що доведеться купувати в них. Тому це є великою проблемою, і хотілося б, щоб над цим задумались і це почали вирішувати», — каже експерт.

За його словами, заява про те, що в Україні найнижчі тарифи на світло є помилковою.» Технічна помилка, тому що в нас тарифи не найвищі в Європі. Для населення у нас тарифи все-таки нижчі в Європі, але, на мою думку, їх некоректно порівнювати між собою, тому що ми навіть не з’єднані з європейським ринком, і у нас все різне абсолютно, все різне, аніж в Європі. А якщо говорити про тарифи для бізнесу або для бюджетних установ, то є країни, від яких у нас вищі тарифи, і є європейські країни, від яких у нас тарифи нижче. Тому ситуація не така однозначна, але проблема в секторі електроенергетики також починає виникати, тому що тарифи були суттєво підняті і якість послуг від того не дуже змінилась. Уже починають говорити про нове підняття тарифів, а це тривожний дзвіночок, тому що незрозуміло, куди пішли кошти від попереднього підняття, а це надзвичайно важливо, тому що тарифні кошти, якщо використовуються непрозоро і неефективно, можливо, навіть корупційно, то тоді таке перевищення тарифів ніколи не зупиниться», -підкреслив Герус.

Нагадаємо, раніше ІА «Грушевського,5» повідомляло, що для високих пенсій назвали дві умови.

Подписывайтесь на аккаунт Грушевского,5 в Twitter, Facebook: в одной ленте — все, что стоит знать о работе украинского и мировых парламентов.