Пенсійну реформу оскаржують в Конституційному Суді

logo


Пенсійну реформу оскаржують в Конституційному Суді

До Конституційного Суду України надійшло подання про визнання неконституційними положень пенсійної реформи, впровадження якої почалося з жовтня цього року.

Народні депутати — ініціатори подання — вважають неконституційними норми щодо зменшення величини оцінки одного року страхового стажу до 1% та щорічного підвищення страхового стажу на 1 рік протягом наступних 10 років.

«Поступове збільшення страхового стажу до 35 років і підвищення пенсійного віку з 60 до 63 та 65 років залежно від наявного у особи страхового стажу порушує приписи статті 22 Конституції України в частині недопущення звуження змісту існуючих прав і свобод при прийнятті законів, ставить у нерівне становище осіб, які набудуть права виходу на пенсію з різницею хоча б у один день, чим порушує частину першу статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, статтю 46 Основного Закону України в частині не забезпечення права на соціальний захист, забезпечення осіб у старості та розміру пенсії, не нижче від прожиткового мінімуму, а також приписи її статті 58 щодо незворотності дії законів у часі», — йдеться у поданні.

Скасування пенсій за вислугу років починаючи з жовтня 2017 року депутати також вважають порушенням права громадян, які працюють на зазначених роботах, щодо рівності перед законом порівняно з іншими особами, пенсії яким були призначені раніше (стаття 24 Конституції України), а також до звуження змісту та обсягу прав цих громадян на соціальний захист (стаття 22 Конституції України).

Автори конституційного подання переконані, що зміни, запроваджені пенсійною реформою, в частині відміни та звуження соціальних прав і свобод порушують статтю 46 Конституції України щодо невиконання державою свого обов’язку матеріально забезпечувати громадян у випадках, передбачених законом.

Крім того, вони зазначають, що  в умовах відсутності воєнного або надзвичайного стану будь-які обмеження або погіршення умов пенсійного та соціального забезпечення є порушенням гарантованих Конституцією України прав громадян.

Наразі відповідне подання розподілено судді-доповідачу, однак дату його розгляду ще не визначено, хоча ініціатори просять Конституційний Суд розглянути його невідкладно — у місячний термін.