Об’єднані громади планують свої доходи

logo


Керівники об’єднаних громадах порахували, що землі за межами населених пунктів, можуть збільшити їхній дохід на 10%

Минулого тижня Уряд схвалив довгоочікуваний усіма об’єднаними громадами законопроект, який фактично дозволяє розпоряджатися громадам землями за межами населених пунктів. Тобто розширює повноваження органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин, наділення сільських, селищних, міських рад ОТГ повноваженнями розпоряджатися землями державної власності в межах території відповідних територіальних громад.

— Ми надаємо потужний ресурс і новий поштовх для розвитку територіальних громад, — зазначив міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. – Право розпоряджатися землями державної власності, вирішувати питання забудови, визначати належну базу оподаткування дозволить залучати в ОТГ інвестиційні кошти під інфраструктурні проекти та ефективно ними управляти.

Схвалений законопроект пропонує зміни до Земельного кодексу, Законів «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про оренду землі», надаючи низку додаткових повноважень сільським, селищним, міським радам ОТГ.

Законопроект визначає перелік земель державної власності, які не можна передавати у комунальну власність, та визначає термін «територія територіальної громади».

Держава залишає за собою повноваження розпоряджатися такими стратегічно важливими земельними ділянками:

природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення під об’єктами природно-заповідного фонду загальнодержавного значення;
на яких розташовані будівлі, споруди, інші об’єкти нерухомого майна державної власності;
які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій (у тому числі землі лісогосподарського призначення, оборони).

Однак законопроект потребує ще затвердження Верховною Радою.

Пакет децентралізаційних законів розглядатимуть не раніше жовтня

За словами експерта з правових питань Ольги Чепель, у Верховній Раді планують у жовтні виділити один децентралізаційний день і розглянути всі питання.

— Цим законопроектом Кабмін передає в розпорядження землі за межами населеного пункту ОТГ. Яка його подальша доля, чи будуть зміни – невідомо. Втім, є шанси, що його включать на розгляд у жовтні, — каже О. Чепель.

Основний акцент нині роблять саме на передачі земель у власність ОТГ. Але в законопроект можуть внести поправки. Наприклад, передати у розпорядження органам місцевого самоврядування землі за межами населеного пункту, і встановити, скажімо, контроль над держгеокадастром.

Тобто є небезпека, що в момент прийняття будуть маніпуляції. Адже 2015 рік починався з того, що говорили, що віддадуть землі за межами населених пунктів об’єднаним громадам.

Враховуючи, що президентські гонки по факту уже почалися, цілком можливо, що законопроекти, важливі для громад, можуть використати для політичної маніпуляції.

— Те, що передача земель за межами населеного пункту у власність потрібна, — очевидно. І саме у власність. Адже виходить, що є незбігання у законодавчих термінах. Якщо кажуть, що об’єднана громада має свою територію, тобто межу, то як, об’єднавши дві території, всередині об’єднаної громади буде земля за межами? Це обмеження земельної юрисдикції органів місцевого самоврядування, і воно ускладнює розвиток громади, зменшує їхню матеріальну основу, і не узгоджується з принципами повсюдності місцевого самоврядування, — зазначає О. Чепель.

Яких законів потребують громади

Нині на розгляді в комітеті, або пройшли перше читання, або тільки готують до порядку денного, низка законопроектів.

— Законопроект №4773, який передбачає внесення змін до бюджетного кодексу в частині бюджету об’єднаних територіальних громад. У законопроект додають, що кошти може отримати не просто утворена згідно з перспективним планом громада, а визнана Кабміном спроможною. Цей законопроект пройшов перше читання, — каже О. Чепель. – Другий законопроект №6466 про міста обласного значення нині в комітеті. Наступний законопроект №6636 стосується ліквідації реорганізації місцевих адміністрацій і районів. Цей законопроект тільки в комітеті, ще не включений в порядок денний. У ньому йдеться про те, що утворення і ліквідація місцевих адміністрацій віддається у компетенцію Кабінету Міністрів України. Тобто він одним розчерком пера зможе ліквідувати місцеву адміністрацію. Законопроект №4091 – у комітеті. Стосується виборів старост. Його суть полягає в тому, що старости можуть обиратися не тільки в селі, де була сільська рада, а й у селі, де не було ніколи сільської ради. Це вагомий законопроект.

Всі цінні об’єкти – за межами населених пунктів

Наразі у громадах сподіваються, що законопроект про передачу земель за межами населеного пункту таки пройде всі читання без змін.

— Уряд схвалив законопроект, але його повинна затвердити Верховна Рада. Про це говорять уже другий рік, то, напевно, дійде таки до цього. Ми сподіваємося, що все-таки землі за межами населених пунктів віддадуть у розпорядження місцевих громад, — розповідає голова Рукшинської ОТГ Олег Горбатюк. – Тому що раніше районні ради повиводили за межі населених пунктів всі цінні об’єкти, які були, тобто колгоспні двори, водойми і так далі. І зараз мало того, що ми ними не розпоряджаємося, так і податки йдуть у район. Тому дуже важливо, аби ОТГ могли отримувати податки зі своїх земель, у нашому випадку – із водойм. І, по-друге, ми могли би щось планувати із землями за межами населеного пункту, щоб залучати інвестора чи працювати з місцевими підприємцями. Для цього потрібно, аби це була наша земля, і сесія могла приймати рішення чи про зміну цільового призначення землі, чи про запрошення інвестора.

Що буде менше перепон між інвестором і громадою, то швидше громада зможе реалізовувати проекти. Тому що будуть додаткові надходження.

Яна МАРІЯНЧУК

Перед головами та депутатами рад об’єднаних територіальних громад впродовж року постає постійна проблема пошуку додаткових джерел наповнення місцевого бюджету, досягнення стійкого економічного зростання громади. А тому законопроект, запропонований АМУ та Мінрегіоном щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин, є архіважливим. Податкові надходження за використання земель, що перебувають поза межами населених пунктів, можуть складати до 10% бюджетних надходжень – а це кошти, які можна використовувати на розвиток громади. Ми можемо також говорити про оподаткування майна та податок на доходи фізичних осіб мешканців громади, які працюють на підприємствах, що є поза межами населених пунктів.

Ігор Баб’юк, консультант з місцевого економічного розвитку