НБУ дозволив брати в банках позики в гривні тим, хто має на рахунках долари чи євро

logo


10.09.2017 21:39

НБУ дозволив брати в банках позики в гривні тим, хто має на рахунках долари чи євро

Нацбанк уможливив кредитування в гривні під заставу іноземної валюти на рахунках клієнтів, пише Експрес. Таке рішення прийнято регулятором у рамках чергового послаблення антикризових обмежень на валютному ринку. Для кого стануть корисними такі зміни?

— Ці очікувані типові зміни швидше нагадують дрібні кроки на шляху послаблення адміністративних обмежень, які Національний банк запроваджував протягом останнього часу, — каже Олексій Кущ, радник президента Асоціації українських банків. — Суттєвого вливу на кредитний ринок це рішення не матиме.

— Яких випадків стосується ця постанова НБУ?

— Раніше банкам було заборонено видавати кредити в гривні, якщо в заставу клієнт надавав валютні кошти, розміщені на його рахунках. Наприклад, у людини було 100 тисяч доларів на рахунку в банку, але вона не могла взяти кредит у гривні під заставу цієї валюти. А зараз така особа може прийти в банк і взяти, скажімо, 2 мільйони 500 тисяч гривень за сьогоднішнім курсом й дати в заставу ці 100 тисяч доларів.

— Чому раніше забороняли?

— Тому що курс суттєво коливався і це можна було використовувати в різних фінансових схемах. Скажімо, людина могла би не витрачати свою валюту, а брати гривневі кредити в банку з тим, щоб потім за рахунок величезної курсової різниці внаслідок девальвації гривні погашати кредити. І, попри це, мати великий заробіток. Уявіть ситуацію, коли в 2014 році курс гривні був у межах від 10 до 14 гривень за долар, а людина взяла кредит під заставу валюти — фактично за рік вона половину кредиту повернула би лише за рахунок девальвації гривні! І власне, щоб такі ситуації не виникали, Національний банк свого часу запровадив це обмеження.

— Теперішню постанову в НБУ прийняли завдяки стабільності гривні?

— Так, тепер, коли курс гривні більш-менш стабільний, а коливання можливі в діапазоні до 10% і лише в довгостроковій перспективі, це обмеження зняли.

— Чи стануть після цього брати більше кредитів?

— Враховуючи те, скільки валюти на рахунках українців у банках, не думаю, що таке рішення НБУ призведе допожвавлення на ринку кредитування.

— Для яких груп актуальна зміна? Хто може скористатися скасуванням обмеження?

— Думаю, що підприємства, які продають 50% своєї валютної виручки в обов’язковому порядку, не будуть користатися нагодою взяти кредит під заставу валюти. У них дуже мало валютних коштів, якими вони можуть оперувати.

Це буде цікаво, передусім, фізичним особам і невеликим суб’єктам підприємницької діяльності. Адже в нас людина, якщо має, скажімо, 5 тисяч доларів на рахунку, не хоче їх витрачати. І якщо в неї є бажання щось купити в кредит (автомобіль, побутову техніку), то вона може в цьому випадку спокійно дати свою валюту в заставу. Їй це вигідно.

Світлана ОЛІЙНИК

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter