Нардепи пропонують підвищити мінімальну зарплату до 4 тисяч гривень

logo


Депутати від коаліції пропонують підвищити мінімальну зарплату в Україні до 4 тисяч гривень. Про це пишуть ЗМІ з посиланням на заяву глави фракції БПП Артура Герасимова.

Економісти висловлюються скептично

— Якби мінімалку підвищували через те, що економіка розвивається, зростає ВВП і рівень промислового виробництва, це було б виправдано і зрозуміло, — каже економіст Олександр Дудчак. — Але «вольові» і необгрунтовані рішення в економіці зазвичай вилазять боком. Я б розглядав підвищення мінімалки не тільки як піар-хід нинішньої влади, а й чергову спробу збільшити збір податків.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин переконаний, що підвищувати соціальні стандарти потрібно. Але, по-перше, виникає одвічне запитання: за рахунок чого? По-друге, каже економіст, зараз важливіше не підвищувати мінімальну зарплату, а прожитковий мінімум і мінімальну пенсію.

Номінальне «підвищення» зарплати жодним чином не позначиться на зростанні оплати праці висококваліфікованих працівників

Проблема тих, хто довго живе

Варто відзначити, що зростання мінімальних пенсій справді назріло. За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, сьогодні серед 12 млн. українських пенсіонерів 8,5 млн. отримують пенсію на рівні прожиткового мінімуму — тобто 1312 грн. на місяць. Причому не тому, що люди не заробили пенсію, а тому що їм від 2008 року її не перераховували.

Міністр пояснює – це пов’язано з тим, що робота пенсійної системи була спрямована на пенсіонерів, які виходять на пенсію, а на інших грошей не вистачало.

— Склалася ситуація, коли людині, яка вийшла на пенсію, виплачували максимально, але через 2-5 років вона скочувалася у бідність, і що довше живе, то стає біднішою. У цій системі закладено страшний цинічний принцип – якщо довго живеш, то це твоя проблема, — потішив Рева новим афоризмом.

Досвід — 3200

Нагадаємо, що з 1 січня 2017 року мінімальну зарплату було збільшено вдвічі — до 3200 гривень. В уряді досі вважають цей вчинок одним зі своїх основних досягнень, однак за фактом хвалитися особливо нічим.

Підвищення мінімалки мало привести до виходу зарплати з тіні, підвищення добробуту, зростання купівельної спроможності та, як наслідок, пожвавлення економіки. Але поки що, каже Василь Юрчишин, відчутних змін не відбулося. Мало того, є чимало випадків, коли внаслідок підвищення мінімалки реальні доходи українців не виросли, а знизилися.

Чого чекати тепер?

На думку Олександра Дудчака, від підвищення мінімалки насамперед постраждає малий і середній приватний бізнес. Багато держслужбовців і так працюють на 0,5, а то і на 0,4 ставки. Економіст впевнений – це номінальне «підвищення» жодним чином не позначиться на зростанні оплати праці висококваліфікованих працівників, а якраз навпаки, призведе до зрівнялівки і зниження стимулів до підвищення власної кваліфікації.

— Чергове зростання мінімальної зарплати призведе до збільшення неповної зайнятості, — погоджується економіст Всеволод Степанюк. — Підприємці будуть обходити це підвищення оформленням на неповний робочий день. Виграти можуть тільки бюджетники, та й то не всі, а держслужбовці. Практика попереднього підвищення показала, що в низці бюджетних установ працівники змушені були йти у відпустки за власний рахунок, позаяк їм було просто нічим платити підвищені зарплати. А далі нас чекає чергове зростання цін – першою чергою, в сфері послуг.

Степан КРАЙНЯК

ДУМКИ ВГОЛОС: Яка зарплата може нині задовольняти потреби людини?

Галина у декреті

Зарплата повинна бути мінімально 10 тисяч гривень. Думаю, цієї суми вистачить, щоб оплачувати рахунки, купувати продукти. У нас з чоловіком двоє маленьких дітей, яких потрібно забезпечити всім необхідним.

Галина, у декреті

Галина продавець

Вважаю, що при теперішніх цінах на продукти, одяг та комунальні послуги заробітна плата має бути, щонайменше 10 тисяч. Гадаю, цієї суми буде достатньо, щоб прожити місяць.

Галина, продавець

Євгенія касир

Від 10 тисяч.. Щоб утримувати себе, сім’ю та платити комунальні послуги, купити продукти, не говорячи про м’ясо, і 10 тисяч буде мало. Оскільки ціни постійно зростають, нам повинні платити гідну зарплату.

Євгенія, касир

Опитувала Юлія НИКОРЯК

Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter