Нацбанк: умови, за яких гривня може обвалитися

logo


Національний банк України опублікував третій випуск Звіту про фінансову стабільність. У ньому аналізуються ризики і загрози, реалізація яких може порушити стабільність фінансової системи України та умови, за яких гривня може обвалитися. 

Нацбанк: умови, за яких гривня може обвалитися

Нацбанк: умови, за яких гривня може обвалитися

Відповідно, аналітики вважають, що втрата програми співпраці України і Міжнародного валютного фонду (МВФ) створить ризики для нової хвилі девальвації гривні.

Нацбанк зазначив, що після націоналізації Приватбанку фокус програми МВФ змістився у бік структурних реформ.

 – Для отримання наступного траншу фонду Україна повинна забезпечити реформу системи пенсійного забезпечення, зробити кроки до запуску ринку сільськогосподарських земель, відновити приватизацію державних підприємств і посилити боротьбу з корупцією, – нагадав НБУ.

Протягом останніх півроку основні ризики банківського сектору зменшилися, і ця тенденція триватиме у другому півріччі. Покращилася оцінка ризиків капіталу, прибутковості та ліквідності. Водночас практично не змінилися валютний ризик, оскільки частка банківських активів та пасивів у іноземній валюті досі висока, та кредитний, адже процес реструктуризації корпоративних кредитів просувається повільно. Юридичний ризик зріс через нелогічні рішення судів стосовно банків, визнаних неплатоспроможними, та рішення, що нівелюють права кредиторів на стягнення застави.

Карта ризиків банківського стресу

Пояснення ризиків

Кредитний ризик – відображає перспективи зміни рівня негативно класифікованих кредитів у портфелях банків та необхідність додаткового формування резервів під такі кредити.

Ризик достатності капіталу – оцінку можливості виконання банками вимог регулятора щодо достатності капіталу.

Ризик ліквідності – здатність банків повною мірою та вчасно виконувати свої зобов’язання перед вкладниками та кредиторами.

Валютний ризик – ризик впливу тенденцій валютного ринку на фінансовий результат.

Ризик прибутковості – спроможність банків генерувати чистий прибуток.

Юридичний ризик – можливість банків ефективно використовувати юридичні інструменти для захисту власних інтересів.

Індекс фінансового стресу (ІФС)1 для України у 2014 – 2015 роках був високим через економічну кризу. Протягом усього минулого року він поступово знижувався та досягнув докризового рівня. Наприкінці року, після публікації попереднього Звіту ІФС незначно зріс на короткий період. Це було пов’язано із націоналізацією Приватбанку, що призвела до невизначеності та нестабільності на фінансових ринках, певного відтоку депозитів. До середини січня 2017 року ситуація нормалізувалася, а Індекс продовжив стійко знижуватися.

Індекс фінансового стресу

За останні півроку зовнішні ризики для фінансової стабільності в Україні в цілому знизилися. Світова економіка зростає динамічніше. Політична невизначеність у розвинутих країнах знизилася разом із геополітичними загрозами для України. Із отриманням безвізового режиму з ЄС та повною ратифікацією Угоди про асоціацію євроінтеграція України пришвидшиться. Ціни на продукцію гірничо-металургійного комплексу можуть знизитися, проте це очікування уже відображено у прогнозах НБУ. Зростання відсоткових ставок у світі також створює ризики для України, оскільки може спричинити зростання вартості обслуговування зовнішнього боргу. Ризики, пов’язані з конфліктом на Донбасі, залишаються на незмінному рівні. Зростання світової економіки прискорюється.

ВВП

У звіті також зазначається, що геополітичні ризики для України знижуються. Результати цьогорічних виборів у Нідерландах та Франції вказують на те, що ізоляціонізм та популізм не домінуватимуть у Європі найближчими роками.

Невизначеність із майбутньої зовнішньої політики ЄС знизилася. Періодичні спалахи євроскептицизму можливі, але поки що не чинитимуть вагомого впливу на інтеграційні процеси.

Поступово викристалізувалася позиція адміністрації Трампа щодо України. США твердо наполягають на відповідальності Росії за деескалацію конфлікту на Донбасі. Позиція сприятлива для України, бо зменшує ризики дальшого загострення військових дій.

Сальдо

США змінили підходи до підтримки України, пропонуючи передусім кредити, а не безповоротну фінансову допомогу. Конфлікт на Донбасі, імовірно, продовжить жевріти Україна продовжує шукати механізми повернення контролю над НКТ. Виборчий процес у Франції та Німеччині зумовив тимчасову паузу в роботі “Нормандського формату”. Але результати виборів у Франції, соцопитування про рівень підтримки політичних сил у Німеччині та заяви нової президентської адміністрації США свідчать, що позиція міжнародних партнерів у конфлікті на Донбасі не погіршиться для України. Водночас політика РФ залишається незмінною: за допомогою замороженого конфлікту вона, найвірогідніше, продовжить підтримувати невизначеність в Україні. Це залишатиметься фактором ризику, що може стримувати притік іноземного капіталу в економіку.