«Маски-шоу» нарешті повинні припинитися, — точка зору

logo


Ініціатива уряду про законодавчу заборону тиску силовиків на бізнес має бути впроваджена якомога швидше. Наступний крок — за народними депутатами.

Нещодавно я представляла Україну в Гамбурзі на конференції, організованій міжнародною мережею BDO. Зрозуміло, крім офіційних заходів, були і неформальні зустрічі.

Спілкуючись з колегами цього разу, я часто чула, що іноземний реальний інвестор готовий заходити в Україну лише тоді, коли отримає зрозумілий і чіткий сигнал про припинення практики правового нігілізму і тиску силовиків на бізнес.

Це неодноразово заявляли і наші бізнес-асоціації, в які входить BDO в Україні — Американська торгова палата, Європейська бізнес-асоціація, Союз українських підприємців.

Мало того, судячи з коментарів наших клієнтів і відгуків колег по ринку, протягом останніх кількох років ці випадки відвертого тиску на бізнес не просто не припинилися, але і почастішали. А методи — від вилучення документів і техніки до відкриття кількох «справ» одночасно або початку нової справи після закриття попередньої — збереглися. І що найгірше, практично не діє механізм відповідальності здійснюваних «наїзд» — ні ініціатора, ні виконавців. Бізнес, мовляв, ще повинен радіти, що йому вдалося (часто зазнавши втрат грошей, часу, репутації) відбитися від огульних звинувачень.

8 листопада я дізналася, що важливий і потрібний законопроект був все ж таки розроблений урядом, і його незабаром подадуть на голосування у Верховній Раді. Звичайно, це тільки перший крок щодо відмови від кривих «норм» і практик — ми ж розуміємо, як можна ускладнити процедуру прийняття, «забалакати» тему, заблокувати голосування… Але це перший і реальний крок, який, сподіваюся, буде мати продовження саме найближчим часом.

Стоп, «маски-шоу»!