Як залучити інвесторів в нафтогазову галузь, — точка зору

logo


Уряд України в рамках Концепції розвитку газодобувної галузі задекларував мету вийти на рівень видобутку 27 млрд куб. м газу до 2020 року, тим само забезпечивши енергонезалежність України.

Це амбітна мета, для досягнення якої темпи зростання газовидобутку мають становити 12% на рік. У той час як зараз вони становлять близько 3% – про це свідчать дані Асоціації газодобувних компаній України. З іншого боку, цієї мети реально досягти, оскільки в Україні є значний ресурсний потенціал вуглеводнів. Наша країна може відкрити себе як новий ринок на нафтогазовій мапі Європи, адже в Україні найбільші запаси газу в цьому макрорегіоні. За останні 3 роки тільки наша компанія збільшила видобуток газу більш ніж втричі – до 1,6 млрд куб. м. Це рекордний рівень за всю історію приватного газовидобутку країни.

ДТЕК Нафтогаз бачить великі перспективи для нарощування ресурсно-запасної бази шляхом освоєння глибин понад 6 тис. м. Це підтверджується результатами буріння однієї з найглибших свердловин в Європі – свердловини №17 Семиренківського родовища глибиною 6750 м, з якої було отримано промисловий приплив газу. Великі глибини пов’язані зі складними гірничо-геологічними умовами, тому для їх освоєння потрібні найсучасніші технології, знання і, звісно, значні інвестиції.

Інвестори, які могли би все це забезпечити, проявляють інтерес до українських нафтогазових проектів, проте не поспішають вкладати гроші. Інвестор приймає рішення про вкладення коштів на підставі таких чинників, як доступ до перспективних ліцензійних ділянок, податковий режим і регуляторне середовище. Сьогодні наші найближчі сусіди, наприклад, Румунія, можуть запропонувати значно кращі умови для інвестування, ніж Україна. Що ж необхідно зробити, щоб створити привабливі умови для інвестора?

1. Дерегуляція

Дозвільна система в нафтогазовій галузі вимагає дерегуляції, оскільки вона дуже заплутана – дозвільні документи дублюють один одного, існують колізії норм права. Часто терміни оформлення дозвільних документів можуть перевищувати терміни реалізації самого проекту. Найбільш тривалим і складним є процес відведення землі для об’єктів нафтогазового комплексу. Є такі процедури, виконати які просто неможливо. Тут можна навести безліч прикладів з реалій бізнесу.

Держоргани, зокрема на місцях, трактують законодавство по-різному. Якщо проаналізувати відповіді держорганів при проходженні дозвільних процедур, можна відзначити, що часто відповіді одних і тих же держорганів на один запит суперечать одна одній. Немає єдиного зводу правил і вимог до надрокористувача, ознайомившись з якими інвестор може отримати вичерпну інформацію, як реалізувати свої проекти та оцінити терміни їх виконання. За 3 роки була проведена велика робота з розробки законопроекту, спрямованого на дерегуляцію та вирішення основних проблем надрокористувачів. Так з’явився законопроект №3096-д, на ухвалення якого ми очікуємо. Але це тільки початок дерегуляції галузі.

2. Оновлення законодавства

Законодавство, що регулює користування надрами, істотно застаріло. Мінприроди спільно з Єврокомісією та Американською торговельною палатою розробляє абсолютно новий Кодекс про надра, де будуть відображені сучасні підходи і тенденції. Це масштабний проект із залученням західних експертів і донорів, який займе близько 3-х років.

Протягом останніх 5 років велася робота над оновленням Правил розробки нафтових і газових родовищ. Попередня редакція Правил була датована 1984 р. і відображала підходи роботи ще часів СРСР. З того часу дуже багато що змінилося, і Правила давно втратили свою актуальність. Завдяки професійній команді Мінприроди їх нарешті вдалося прийняти.

3. Data room з геологічною інформацією

Одне з найважливіших питань, що дозволяє інвесторам прийняти рішення про вкладення грошей – data room з геологічною інформацією, доступ до якої у них зараз відсутній. Оскільки держава давно не проводить геологорозвідку і сейсміку нових ділянок, актуальної інформації, яка становила би цінність для інвесторів, у держави немає.

4. Взаємодія з місцевими органами влади

Газовидобувні компанії часто не мають сприяння при видобутку газу від місцевої влади. Так 2017 року в Полтавській облраді було близько 80 відмов у видачі спецдозволів на розвідку і розробку родовищ. Як ми бачимо, на місцях реформи впроваджуються дуже повільно. У частині взаємодії з місцевими органами влади очікується поліпшення ситуації з січня 2018 року, коли набудуть чинності зміни до Податкового кодексу і 5% ренти залишатиметься в місцевих бюджетах.

5. Податковий режим

Для створення привабливого інвестиційного клімату, в нафтогазовому секторі слід вирішити ряд інших питань. Один з них – податковий режим. Необхідно забезпечити стимулюючу ставку ренти для нових свердловин і гарантоване незбільшення існуючої ставки ренти. Важливо забезпечити стабільне законодавство, а саме принцип СРП – захисту від погіршення законодавчого середовища. Впровадження принципу СРП з компенсації інвестору витрат при геологорозвідці забезпечить участь компаній у дослідженні нових площ. Необхідно проводити аукціони на нові ліцензійні ділянки і створити механізм, при якому компанії не будуть тримати ділянки, не виконуючи робіт на них. Такий комплексний підхід допоможе газовидобувним компаніям наростити видобуток до 27 млрд куб. м. газу до 2020 року.