Експерти розповіли, чому в Україні суттєво подорожчали продукти і здешевшала гривня

logo


За два тижні долар стрімко подорожчав майже на гривню. І це не кінець, кажуть фінансисти.

Про це повідомляють Факти ICTV.

Літнє укріплення гривні забезпечили аграрії. Вони свою продукцію відправляли на експорт, валюту  міняли на гривні, бо треба було купувати добрива і пальне. Плюс відпускний період – населення діставало із «заначок» свої валютні заощадження. Тепер і виробники, і пересічні українці знову почали скуповувати валюту.

Утримувати курс гривні – означає витрачати золотовалютні резерви. Але з них вже наступного року треба виплатити 4 млрд доларів зовнішньої позики.

Якщо гривня прискорить падіння  – здорожчає чимало товарів. Найперше – пальне.

А пальне потягне за собою і продукти. Закони ринку. Ціни на харчі і без нинішнього стрибка курсу долара полізли вверх ще влітку.

Знайти філе за ринковою ціною 86 грн – неабияка вдача. У супермаркетах вартість вища – 96. Деінде перевалює вже й за 100 гривень.

Ціна на курятину підскочила наполовину. Вона тепер вища, ніж у країнах Євросоюзу – Польщі та Естонії. Свинина та яловичина з початку року також подорожчали – майже на 40%.

«Люди, які раніше віддавали перевагу свинині, перейшли на більш дешеве м’ясо – м’ясо птиці. Відповідно, попит на м’ясо птиці зріс», – коментує Сергій Карпенко, виконавчий директор асоціації Союз птахівників України.

Окрім цього, виробники так захопилися експортом – за кордоном продавати вигідніше, що на українському ринку виник своєрідний дефіцит білого м’яса.

Поки чиновники сумніваються, експерти переконані: вагомих причин для стрімкого зростання вартості курятини насправді не було. Це банальна змова виробників.

Найбільший виробник – Миронівський хлібопродукт. Належить Юрію Косюку – колишньому заступнику голови Адміністрації Президента і дуже успішному бізнесмену.

Його підприємство отримує астрономічні суми дотацій з українського держбюджету.

В уряді розводять руками – такі закони. Депутати кілька разів намагалися переглянути закон про дотації. Та аграрне лобі у парламенті усі ці спроби вправно блокує.

Факт залишається фактом: допомога з бюджету перепадає не маленькому фермеру, а великим агрохолдингам, які роздувають ціни. В тому числі й на яйця.

Десяток яєць за 14 гривень вже не знайти. «По яйцях взагалі гойдалка шалена. Яйця або дешевшають на 25-30%, або дорожчають на 25-30% за місяць», – коментує Олег Пендзин, експерт з аграрних питань.

У союзі птахівників пояснюють: навесні та влітку виробники продають яйця дешевше за собівартість. Бо попиту на них майже немає. А от восени намагаються наздогнати втрачене.

Молоко, хліб, овочі та фрукти. Дорожчає майже все. З початку року ціни виросли десь на рівні 18-19%.

Порівняно з минулим роком – на 30%. Зростання мінімальної зарплати, подорожчання комунальних послуг – ціни на продукти просто не можуть встояти на місці. Морква – 12 гривень, капуста – 16, помідори від 20 грн.

З фруктами – ще складніше. Виноград – понад 60 гривень. Не знайти навіть дешевих яблук. Усе це – наслідки травневих заморозків. Тоді багато цвіту просто померзло.