Експерт: Вихід із імпортної залежності — у власному видобутку газу і вугілля

logo


Експерт: Вихід із імпортної залежності - у власному видобутку газу і вугілля

Залежність від імпорту дає свої негативні результати для енергетики. Ріст світових цін на нафту тягне за собою разом газ та вугілля. НКРЕКП оприлюднила свіжі середні показники вартості природного газу і вугілля за минулі 10 місяців року. Цікаво, що регулятора постійно критикують за встановлення високих тарифів, а вони ж їх не малюють і не беруть із стелі, а розраховують відповідно до світових цін. Плюс у випадку із вугіллям внутрішній дефіцит антрациту, а тепер і «газового» вугілля.

Про це на своїй сторінці у «Фейсбук» написав експерт з питань енергетики Юрій Корольчук.

Власне, скоріше за все детальне роз’яснення від НКРЕКП побачило світ, оскільки декілька днів голова НКРЕКП Дмитро Вовк заявив про зростання тарифів для непобутових споживачів в межах 10-15% з 1 січня 2018 року. Традиційно новина про ріст тарифів викликала негатив. І ніхто — ну, майже ніхто — як завжди не задумалися над тим, що взагалі зараз відбувається із світовими цінами і тарифами.

Дані НКРЕКП фіксують , що середня вартість вугілля за індексом API2 (Амстердам-Роттердам-Антверпен) за січень-жовтень 2017 року зросла на 36% (на 21,8 дол.) — до 81,6 дол. за тону. Середня індикативна ціна газу по хабу в Німеччині NCG зросла на 16% (на 24,9 дол.) — до 179,6 дол. за 1000 куб. м. Газ росте повільніше, бо нафта почала активно підтягуватися вгору лише у другій половині 2017 року. А тому більший ріст газу іще попереду і припаде на перший-другий квартал вже 2018 року. Але і вугілля до того часу не буде стояти на місці, а буде зростати.

Словом, як не глянь з усіх енергетичних боків, а Україні буде не легко. І це «не легко» буде тривати доти, доки не буде розуміння і можливостей, що вихід із імпортної залежності у власному видобутку газу і вугілля.

При цьому самі формули розрахунку тарифів і для газу, і для вугілля мають свої вади. Останнім часом помітним стали проблеми електрогенерації (ТЕС) отримати кошти для імпорту вугілля, бо формула передбачає доволі великий термін обрахунку у 12 місяців.

У своїй презентації НКРЕКП також посилається на інші економічні показники, які додають своєї ваги у ріст тарифів. В НКРЕКП кажуть, що на ріст тарифів впливає інфляція, зміна курсу валют, зростання заробітних плат через підвищення мінімальної зарплати.

P. S. Можна звичайно на завершення зробити ліричний відступ і написати, що у мене в сусідньому магазинчику вже тричі за місяць зросли ціни на сирники, які я купую. З одного боку не можна це вважати аргументом, але так — для загальної картини стану економіки — дуже показово.

Вечірні ВістіЧитайте также: