Дедоларизація в дії – українці менше використовують іноземну валюту

logo


Фінансові аналітики пояснюють сучасні тренди на ринку валюти та відповідають на питання, чому суттєво скоротилися валютообмінні операції.

Згідно з даними Національного банку України, зацікавленість населення до іноземної валюти суттєво скоротилася, порівняно з докризовими часами.

Графіка ICUГрафіка ICU

Більше того, протягом останніх місяців українці активно скуповують гривню. Продаж банками валюти в 2-2,3 рази менший, ніж викуп доларів та євровалюти у населення.

Графіка ICUГрафіка ICU

НВ Бізнес звернувся до експертів, щоб пояснили причинно-наслідкові зв’язки на валютному ринку.

Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital

Статистика НБУ відображає видиму, легальну частину роздрібного валютного ринку, загальний обіг якого на сьогодні втричі нижчий за показники чотирирічної давнини.

Зростання купівлі населенням валюти саме в банках [а не на чорному ринку], пов’язане із зняттям численних обмежень на валютообмінні операції, що проводилися НБУ протягом останніх місяців.

Але значне зростання продажу валюти банкам (у порівнянні із минулим роком чи навіть початком цього року), а також значне перевищення обсягів продажу валюти над обсягами купівлі – пояснити важче. Очевидно, основною причиною зростання продажу валюти є фактичне падіння курсу долара на чорному ринку нижче офіційного рівня.

Причинами такого падіння виступає одразу кілька факторів. Це і повернення довіри до гривні після кількох місяців курсової стабільності. І реалізація відкладеної пропозиції доларів з кінця 2016 – початку 2017, коли очікування щодо гривні були негативними, що багатьох стримувало тоді від продажу валюти. Можливо, не останню роль в цьому зіграла і відсутність попиту на валюту з неконтрольованих територій у зв’язку із запровадженням торговельної блокади. Як відомо, гривня не циркулювала на не контрольованих територіях, а отже всю отриману гривню намагалися продавати якнайшвидше.

Михайло Демків, аналітик банківського сектора групи ICU

Ми дійсно спостерігаємо ситуацію, що фізичні особи здають готівкову валюту. Причин може бути багато — люди здають інвалюту, яку колись накопичували, через сезонні фактори. У нас постійно спостерігається підвищений попит у квітні-червні на готівку на гривню зі сторони населення.

Окрім того, із введенням валютних обмежень частина операцій з купівлі валюти населенням перейшла у тінь і, попри їх поступову відміну, ще не встигли вийти звідти.

Плюс, якщо у 2013 році населення більше накопичувало долари, і фізичну готівку постійно завозили в Україну, то тепер є зворотня ситуація. Люди продають свою готівкову валюту, а банки за допомогою своїх іноземних партнерів конвертують її у безготівку, яка потім частково потрапляє і в резерв.

Окрім того, можемо констатувати, оскільки готівкову валюту, в принципі, у нас не мають права використовувати для розрахунків, то інвалюту населення досі використовує, як засіб накопичення капіталу. Згідно з розрахунками, у нас в обігу десь $60-80 млрд, при тому що гривневої готівки — 308 млрд грн. Тобто, в гривневому еквіваленті, в 5-7 разів менше зберігається грошей у гривні, ніж в інвалюті. І у перспективі найближчих років така ситуація, що люди довіряють більше валюті, у нас збережеться.Читайте также: