Чому в Україні не розвинуте кролівництво

logo


429.jpg

Анна ­Кайнова з села Станишівка Житомирської області мала одну з найбільших кролеферм в Україні. У господарстві було більш як п’ять тисяч кролів. Продукцію постачали в супермаркети Києва, Житомира. Тепер лише вирізають поголів’я.

«Відкрив ферму мій батько. Я продовжила справи. Їздила вчитися в Росію. Купили кролів породи сірий велетень — 30 самок і кількох самців. Вони швидко ростуть, м’ясо соковите, ніжне. Основна причина згортання бізнесу — заборона торгувати м’ясом у Житомирі.  Раніше в місті проводили фермерські ярмарки. Вони для нас були прибуткові. Приїжджали п’ять-сім виробників із району, добре торгували. Проти фермерських ярмарків повстали базарники. Кілька разів вийшли з протестами, тому їх відмінили.  Із супермаркетами припинили співпрацю. Кілька разів бачила, як тушки кидали на землю, не витримували температурного режиму. М’ясо втрачало смак. Люди скаржилися. Щоб зберегти авторитет, припинили поставки.

Друга причина, через яку закрила ферму — не могла отримати дотацію. Від держави мали виділяти 250 тисяч гривень. Це разова допомога на удосконалення ферми. Жодного разу я цієї допомоги не добилася. Уже навіть казала чиновникам, щоб перераховували гроші одразу на комбікормовий завод. Бо ціна на корм різко зросла, з 4 до 7 тисяч гривень за тонну», — розповідає Анна ­Кайнова.

Зараз вона відкрила невелике кафе, де продають страви з кролика. Найпопулярніша — пельмені. Порція коштує 30 гривень. На замовлення запікають кроля з яблуками та грушами.

«Займатися кролями вигідно. Починати справу варто з невеликої ферми на 100–150 особин. Щоб розводити таку кількість кролів, не потрібні додаткові документи. Якщо є 200 кролів, вимагають реєструвати фермерське господарство», — розповідає експерт із кролівництва Андрій Безухов. Він допомагав відкривати ферми в Україні та Польщі.

«Завжди раджу купити 30 кролів, почати розводити. Подивитися, як ведуться. На Черкащині є села, де не могли розвинути поголів’я. Тварини гинули, хоч і були щеплені. Якщо за рік усе буде добре, можна розширюватися до тисячі голів. Оптимальна домашня ферма від 1500 до 2000 тисяч кролів. Таку кількість може доглянути одна родина. Вкладення у ферму становлять від 30 тисяч гривень. За півроку бізнес окупиться. За рік щомісяця даватиме від 20 тисяч доходу.

Кролівництво в Україні не розвинуте. М’яса бракує. До війни були великі кролеферми на Донбасі, але виробництво там призупинили. Ферми періо­дично відкривають і закривають. Бо власники не можуть упоратися з щепленням худоби, дозуванням корму. Потрібен спеціалізований центр, де фахівці навчали б усіх бажаючих доглядати за кролями», — зазначає Андрій Безухов.

За матеріалами: gazeta.ua