Чи будуть в Україні зарплати як в Європі?

logo


Чому при такій чудовій зарплатної статистикою більшість українців все ніяк не відчують зростання добробуту.

6653_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

Все вище і вище …

Середня номінальна зарплата штатного працівника в країні в жовтні 2017 року становила 7377 грн., Що в 2,3 рази вище мінімальної заробітної плати 3200 грн. Такі дані оприлюднив Держстат України.

За місяць номінальна зарплата зросла на 0,4%, а за рік (по відношенню до жовтня 2016- го) — на 37,9%.

Якщо вірити статистиці, зарплати в Україні ростуть як на дріжджах, однак лише далеко не всі українці можуть похвалитися тим, що відчувають це на власних кишенях.

І тому є кілька цілком очевидних причин.

1. «Середня температура по лікарні»

Фокус відомий: якщо один заробляє 20 тисяч, а другий — тисячу, то в середньому вони обидва отримують по 10,5 тис. Грн. Так і в нашому випадку.

За останніми даними того ж Держстату, кожен 11-й працюючий (8,6%) отримував зарплату менше 3200 грн., Ще чверть (24,5%) — 3200-4000 грн. При цьому зарплати в 10 тис. Грн. і вище отримували всього 17,1% працюючих. Але в середньому зростання виходить хороший.

2. «вибілювання»

Чимало українців не помітили зростання реальних доходів по одній простій причині: зарплати не зростають, а просто «вибілюються». Тобто у тих, хто отримує «сірі» зарплати, «біла» частина зростає, «чорна» — зменшується, але підсумкова сума не змінюється.

3. Інфляція

Зростають не тільки доходи, а й ціни, причому зростають досить істотно. Тому якщо навіть у когось номінальні доходи і справді виросли, це зовсім не означає, що виросли і реальні і що людина тепер може на свою виросла зарплату більше купити.

4. Підтасовка даних

Економісти схиляються до того, що Держстат, публікуючи свою райдужну статистику, все ж трохи лукавить, і насправді все зовсім не так добре, як нам намагаються піднести. І вся позитивна динаміка — це не успіхи економіки України, а вміння Держстату «правильно вважати».

Коли вже буде «як у Європі»?

Як відомо, чотири роки тому українці покладали великі надії на асоціацію з ЄС: багато хто вважав, що це прямий шлях до європейських пенсій і зарплат. Однак, як з’ясувалося, це не так.

Коли говорять про асоціацію з ЄС, найчастіше мають на увазі зовнішню торгівлю, але, каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, асоціація з ЄС — це все ж таки дещо інше.

— Суть асоціації України з ЄС — це перш за все створення і скупка українських компаній європейськими бізнесменами, — стверджує економіст. Саме так відбувалася євроінтеграція в країнах Східної Європи, де спочатку на стадії асоціації відбувалася інтеграція в ЄС, а після їх прийняття в члени ЄС цей процес прискорився.

— Якщо подивитися дані Євростату про частку зарубіжних компаній в ВВП різних країн ЄС, то вимальовується цілком очікувана картина, — продовжує Охріменко. — У Німеччині або Франції частка зарубіжних компаній в ВВП країни невелика — 16-18%. Зате в Угорщині — 52%, Естонії — 44%, Чехії — 43%, Румунії — 41%, Польщі — 35%. Тобто фактично економіки країн Східної Європи перебувають під контролем компаній з Німеччини або Франції.

— При цьому не варто думати, що збільшення частки зарубіжних компаній в ВВП країни веде до зростання зарплат, — каже економіст. — Скоріше навпаки. Якщо у Франції зарплата на 9% вище, ніж в середньому в ЄС, в Німеччині — на 20%, то, наприклад, в Польщі вона на 61% нижче, в Угорщині — на 68%, в Румунії — на 79%. Для німецьких і французьких компаній Польща або Угорщина — це джерело дешевої робочої сили, так що не варто навіть сподіватися, що в майбутньому заробітна плата в Польщі зрівняється з німецької зарплатою.

Що стосується України, то, каже Охріменко, офіційних даних Держстату про частку зарубіжних компаній у виробництві ВВП України немає. Але, за деякими експертними оцінками, зараз частка зарубіжних компаній не перевищує 10%. Якщо ж запустити на повну силу асоціацію, то можна очікувати, що частка іноземного капіталу в Україні зросте до 50%, як в Угорщині чи Естонії. Але зростання заробітної плати очікувати не варто: Україна, як і Польща, цікава для ЄС тільки в якості країни з дешевою робочою силою. Якщо платити багато українцям, то для німецьких або французьких компаній немає сенсу відкривати тут підприємства.

Як то кажуть, нічого особистого — просто бізнес.

До речі

70% українців хотіли б знати, скільки заробляють їхні колеги

Як показало опитування, проведене кадровим порталом rabota.ua, чверть українців знають розмір зарплати свого шефа, а вже про зарплати колег і зовсім обізнані більшість.

Тільки кожному п’ятому все одно, скільки платять його колегам, а кожен десятий принципово не хотів би знати, яка зарплата в його підрозділі і компанії взагалі. Зате для більш ніж 2/3 учасників опитування знання зарплат в офісі — питання актуальне і навіть животрепетне. І знання ці потрібні не просто так, а для формування подальшої стратегії.

Зокрема, відповіді на питання, що ви будете робити, якщо вам стане відомо, що ваш колега, який займає аналогічну посаду, отримує більшу зарплату, розподілилися наступним чином:

Потрібно звернутися до керівництва, що потрібно зробити, щоб теж отримувати більше 63%Почнете шукати більш високооплачувану роботу 15%Нічого не зробите 11%Зажадаєте у керівництва підвищення зарплати 8%Звільнитеся 1%Інша 2%грошики

Жінки отримують на 20% менше чоловіків

Перше півріччя 2017 го показало, що середньомісячна зарплата жінок становить лише 80% середньомісячної зарплати чоловіків. Таку заяву зробив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

— Безумовно, ми бачимо певне поліпшення ситуації в порівнянні з попередніми роками, коли цей відсоток становив 70 і менше, але очевидно, що нам є над чим працювати, — зазначив чиновник.

Цей невелике зростання середньої заробітної плати жінок віце-прем’єр пов’язує зі зростанням мінімальної зарплати до 3200 грн.

— Але очевидно, що цього недостатньо, адже ми прекрасно розуміємо, що питання оплати праці дуже тісно пов’язаний в цілому із соціальним захистом сім’ї, в тому числі з майбутнім пенсійним забезпеченням жінок, — зазначив віце-прем’єр.

А в цей час

Борги по зарплатах впритул наблизилися до 2,5 млрд грн.

Заборгованість по виплаті заробітної плати на 1 листопада 2017 року склала 2,46 млрд грн. Притому що ще в січні ця сума була 1,79 млрд грн. Такі дані оприлюднив Держстат України.

Найбільше заборгували працівникам підприємств Луганської та Донецької областей — 550,5 і 482,7 млн ​​грн. відповідно. Працюючим в столиці повинні вже майже 100 млн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кабмін підвищить «мінімалку» на 500 гривень у 2018

Що ж відбувається і чому борги по зарплатах ростуть, незважаючи на оптимістичні заяви уряду про зростання економіки?

— Із загальної суми заборгованості більше 54% належить активним підприємствам, серед яких 77,6% — це промислові підприємства, — констатував аналітик ГК «Телетрейд» Богдан Терзі. — Основними причинами, на мій погляд, є дві. По-перше, підвищення мінімальної зарплати на початку 2017 року вдвічі. По-друге, дають про себе знати проблемні регіони, адже саме на Донецьку та Луганську області припадає левова частка заборгованості — 31,7% і 14,5% відповідно. Це пов’язано з можливим закриттям промислових підприємств.

Експерт нагадує, що з 1 січня 2018 року уряд має намір знову збільшити мінімалку, що, на його думку, призведе до ще більшого збільшення заборгованості.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: