Борис Ложкин: Цей закон необхідно ухвалити якнайшвидше

logo


Кількість державних компаній в Україні не просто висока, а одна з найвищих у світі. В Польщі їх 300, у Чехії — 90, у Канаді взагалі жодної. У нас їх більше 3,5 тисяч. І динаміка істотно не змінюється.

Третину цих компаній приватизувати законом заборонено. Усі спроби скоротити цей список — а їх за останні два роки було шість лише від уряду, — наштовхувалися на опір з боку парламенту.

Ще третина за 15 років дискусій навколо доцільності приватизації просто збанкрутувала та існує лише на папері. 94% усіх активів держпідприємств належить усього лише 46 компаніям, у яких реформа корпоративного управління так і не розпочалася. Лише 60 компаній мають активи більші за 250 млн грн.

На сьогоднішньому засіданні усі члени Національна рада реформ / National Reforms Council погодилися з тим, що новий закон «Про приватизацію» необхідно ухвалити якнайшвидше. Серед зауваженнь до його нинішньої редакції — відсутність чітких критеріїв розділення об’єктів приватизації на великі та малі, відсутність норми про обов’язкове залучення до приватизації великих об’єктів незалежних кваліфікованих радників, а також відсутність автоматичної передачі об’єктів приватизації до Фонду держмайна після включення їх Кабміном до відповідного переліку.

Окремим пунктом до розмови про приватизацію згадали й закон про концесії. Концесія — це шлях залучення приватних інвестицій для тих активів, приватизація яких недоцільна з точки зору безпеки держави чи інших стратегічних цілей. Минулої п’ятниці представники Office of the National Investment Council of Ukraine, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, ЄБРР, британської компанії-радника та Міністерство інфраструктури України презентували проект цього закону урядові та бізнес-середовищу.

Невдовзі цей документ буде переданий до парламенту. Від того, наскільки швидко вдасться його прийняти, залежить значний об’єм потенційних інвестицій: адже вже зараз декілька міжнародних компаній цікавляться можливістю концесії великих інфраструктурних об’єктів та комунальних послуг.Читайте также: