Банки по-новому перевірятимуть клієнтів: що зміниться і кому відмовлять

logo


З вересня місяця в Україні почала діяти постанова Національного банку України №42, яка передбачає досить серйозні зміни у положенні про здійснення установами фінансового моніторингу. Відтепер банки зобов’язані, окрім звичної перевірки паспорту та ідентифікаційного коду клієнтів, вимагати й підтвердження джерел походження коштів громадян. Скажімо, це можуть бути офійні документи про отримання спадщини, продаж майна, довідка про доходи тощо.

Таке нововведення, на думку регулятора потрібно, аби не допустити операції, які не відповідають розміру легальних доходів клієнта. За новими правилами, якщо клієнт не зможе надати документи, що підтверджують легальне походження його статків, банк не має права допустити відповідну операцію, пише Народна Правда з посиланням на Економічну правду.

Щоб максимально пом’якшити ситуацію і не допустити конфліктів з клієнтами, банки уже проводять для своїх менеджерів відповідні тренінги, де навчають, як пояснювати людям, чому вони задають “незручні запитання” про рівень прибутків.

Загалом, підкреслюється, що це абсолютно нормальна світова практика, до якої, звичайно, потрібно адаптуватися. Інакше країні не здолати “відмивання грошей”, “корупцію”, “фінансування тероризму” та інші ризиковані фінансові операції.

Нагадаємо, в Україні з 20 червня вступив в силу новий закон “Про споживче кредитування”, який забороняє вказувати неправдиву інформацію про нульові процентні ставки в рекламі і зобов’яже фінустанови перевіряти платоспроможність своїх клієнтів. Це означає, що отримати кредит без довідки про доходи буде складніше.

Також ми повідомляли, що Укрексімбанк, Ощадбанк, «ПриватБанк» та інші держбанки зможуть проводити державні лотереї. Це передбачається проектом нових ліцензійних умов для операторів лотерей, що підготовлені Міністерством фінансів України та сприятиме розвитку конкуренції на ринку і зростання доходів держави.

Окрім того ми писали, що згідно із проектом №7094, який зареєстровано у ВР, можуть бути внесені зміни до закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Під документом стоять підписи низки народних депутатів – Тараса Батенка, Олександра Дубініна, Віктора Шевченка та багатьох інших, відтак вірогідність прийняття проекту досить велика.