Аграрне страхування: як стати партнерами для свого поля

logo


Україна пасе задніх у питаннях аграрного страхування, хоча воно могло б вирішити не мал щоденних проблем сільгоспвиробників. 

начальник департаменту корпоративного страхування ІНГО Україна

Перше, і основне, що хотілось би сказати – на відміну від поширеної у суспільстві думки, гарні компанії для аграрного страхування в Україні є. Вони приймають ризики, вони страхують, і виплачують реальні гроші. Страхуються не лише потужні фермери, підрозділи агрохолдингів, а й дрібні господарства. Що на сьогодні найбільше хвилює страхувальника – це глобальна зміна клімату.  Клімат змінюється, середня температура зростає і це впливає як на підприємства, адже вони мають корегувати свої технології, так і на страхування, як таке. Ми бачимо, що при зростанні температури змінюються процеси перерозподілу вологи у атмосфері. І, зрозуміло, що у подальшому ми будемо все частіше бачити нестандартні погодні умови, маємо підлаштовуватись під них уже сьогодні. Яскравий приклад – цієї весни ми бачили травневі заморозки,  які трапились вперше за останні 50 років, далі, у вересні цього року, пройшов град у Вінниці. Взагалі вересень – це не градовий сезон і це може призвести до суттєвих втрат урожаю. І якщо ви затраховані, ці та багато інших негараздів вам не страшні, це називається стати партнером своєму полю. Яким чином  допомогають страхові компанії?

Хочу зупинитися на тому, що у світі зараз активно розвиваються декілька страхових продуктів,  своєрідні два табори. Перший – це традиційне страхування поіменованих ризиків, тобто страхування  від пожежі, граду, і т.д і другий, більш новий вид – це параметричне страхування, або як його ще називають індексне.  Різниця у тому, що у першому випадку ви отримуєте відшкодування, коли у вас на полі наступає певна страхова подія, а у другому – ви отримуєте гроші у випадку, якщо певний параметр, який ви застрахували відрізняється від середнього багаторічного, який склався на певній території у певний період. І той, і той вид страхування має свої переваги та недоліки.

Який же вид страхування використовувати? Це потрібно вирішувати лише на рівні певного господарства. Наскільки глибоко ви хочете контролювати ризики? Якщо ви хочете відповідати за загальний результат, та дивитесь «зверху» на ситуацію, то доцільно обрати параметричне страхування. Якщо ви  більш глибоко у темі,  і не виключаєте  настання на вашій території у сезоні певних ризиків, то вам доцільніше взяти за основу поіменоване страхування. В Україні до сьогодні розвивався класичний вид поіменованого страхування, а індексне лише набирає обертів – не скажу, що воно дуже поширене.

Індульгенція від негоди: способи застрахувати врожай та їх недоліки

Тепер до питання, чому ринок аграрного страхування розвивається настільки мляво. Державна підтримка страхування існувала у країні до 2008 року, на той момент ринок страхування збирав близько 300-400 млн гривень (при курсі 8 грн за один доллар США). У той час, у наших сусідів у Туреччині, системи страхування не було взагалі. Вони приїздили до нас, аби перейняти досвід та подивитися, яким чином побудована і працює система страхування. На сьогодні у Туреччині діє система державної підтримки з допомогою пулу страховиків. Вони збирають на сьогодні у переводі на нашу валюту 500 млн грн платежів. У цій країні застраховано близько 60% посівів.

В Україні за 2015-2016 рік збори страхових премій склали лише 156 млн гривень. Річ у тому, що у світі немає жодного позитивного прикладу, де система аграрного страхування розвивались без державної підтрики. Рівень страхування на рівні 5-6% площ, це те, що можливо зробити без всякої підтримки з боку держави, добра воля аграріїв. Решта має бути зроблене спільними зусиллями. Ніхто не каже у цьому аспекті про благодійність, це система приватного державного  партнерства між державою та страховиками, яка успішно діє у Європі та США, це класична система win-win, коли  виграють всі. Втім поки що у напрямку такої страхової «кооперації» зроблено замало. 

 І наостанок хочу закінчити відомою фразою Д. Рокфеллера: «Ніколи не економте на охороні, адвокатах та страхуванні, і тоді ваші справи підуть вгору».